Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.08.2019, 00:00

Výsledky čínskej Alibaby prekonali odhady rastu e-commerce sektora

Analytici vidia aj napriek geopolitickému napätiu veľký potenciál pre budúci rast spoločnosti.

Výsledky čínskej Alibaby prekonali odhady rastu e-commerce sektora
Zdroj: Reuters

Čínska spoločnosť Alibaba Group Holding Ltd vykázala vo štvrtok 15. augusta 2019 jasne lepšie štvrťročné príjmy a zisk, ako sa očakávalo.

Tento výsledok ukazuje, že sa spoločnosti darí prekonávať očakávania investorov napriek tomu, že má čoraz silnejšiu konkurenciu v e-commerce sektore, tvrdšie makroekonomické prostredie a v neposlednom rade na ňu vplýva aj geopolitické napätie medzi Čínou a USA.

Výnosy spoločnosti Alibaba vzrástli v ich prvom fiškálnom štvrťroku (končil 30. Júna) o 42 percent na 114,92 miliárd juanov (16,3 mld. dolárov) z 80,92 miliárd juanov v porovnaní s minulým rokom v rovnakom období. Podľa údajov IBES od spoločnosti Refinitiv očakávali analytici výnosy 111,73 miliárd juanov.

Akcie spoločnosti registrované na americkej burze, ktorá zarába peniaze predovšetkým predajom reklamných a propagačných služieb obchodníkom tretích strán na svojich stránkach v Taobao a Tmall, vzrástli už v predobchodnej fáze o 3 percentá na 166,72 dolárov

.Tržby Alibaby z podnikania v oblasti cloud computingu sa zvýšili dokonca o 66 percent na 7,79 miliárd juanov, zatiaľ čo príjmy v jej hlavnom obchodnom odvetví vzrástli o solídnych 44 percent na 99,54 miliárd juanov. Čistý zisk, pripadajúci na riadnych akcionárov, bol 21,25 miliardy juanov.

 Sekundárny úpis akcií ohrozený masovými protestmi?

Alibaba plánuje sekundárny úpis akcií v Hongkongu. Agentúra Reuters v júni informovala, že spoločnosť požiadala o IPO v meste, kde by mohli získať až 20 miliárd dolárov.

Alibaba sa k správam o takýchto plánoch zatiaľ nevyjadrila, investori však pozorne sledujú, ako čoraz viac násilné demonštrácie v Hongkongu zhoršujú reputáciu tohto najväčšieho ázijského finančného centra.

Analytici vidia aj napriek geopolitickému napätiu veľký potenciál pre budúci rast spoločnosti. Najväčšie bankové domy ako Morgan Stanley alebo J.P.Morgan odhadujú v priebehu roka rast ceny akcií až k úrovniam 200 -207 dolárov, čo predstavuje zhodnotenie viac ako 20 percent v horizonte 12 mesiacov.

Komentár hlavného analytika CFD World Martina Krištoffa

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.