Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.08.2019, 23:04

Obchodné vojny sa zatiaľ nekončia

Obchodné vojny sa zatiaľ nekončia
Zdroj: Reuters

Akciové trhy dostali minulý týždeň ďalšiu ranu v podobe zavedenia ciel v rozmedzí od päť do 10 percent na dovoz tovarov z USA do Číny v hodnote 75 miliárd dolárov, z ktorých časť vstúpi do platnosti 1. septembra, a druhá časť 15. decembra. Tieto clá boli odvetou čínskej strany na nedávne dodatočné clá zavedené Spojenými štátmi na dovoz tovarov z Číny. Tento krok zhoršil náladu na trhoch a prispel k ďalšej eskalácii napätia medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta. Aj napriek tomu, že v Európe podnikateľské subjekty pociťujú mierne zlepšenie oproti minulému mesiacu, negatívna nálada však na trhoch aj naďalej ostáva v platnosti, pretože zavedením nových ciel zo strany Číny sa dá očakávať, že globálne podnikateľské prostredie sa bude len a len zhoršovať.

Takže toto zlepšenie je len slabou útechou pred ďalším blížiacim sa zhoršovaním situácie v globálnom obchode, a teda aj v podnikateľskom sektore. Minulý týždeň sa stretli centrálni bankári v Jackson Hole, kde investori prioritne zameriavali svoju pozornosť na prejav šéfa americkej centrálnej banky – Jerome Powella. Ten však zaujal neutrálny postoj a poznamenal, že americká centrálna banka je pripravená udržiavať pozitívny hospodársky rast v USA, čím naznačil, že Fed je pripravený pokračovať v znižovaní úrokových sadzieb. Pozitívne je aj to, že vypustil zo svojho prejavu vyjadrenia o tom, že tento cyklus znižovania úrokových sadzieb je len akousi poistkou pred blížiacou sa recesiou, a vo všeobecnosti sa teda očakáva, že Fed môže pristúpiť k štvornásobnému zníženiu úrokových sadzieb po 25 bázických bodov do jedného roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.