Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.09.2019, 00:00

Je čas investovať do zlata?

Nedávny nárast geopolitického napätia a obavy z možného spomalenia rastu svetovej ekonomiky vrátili zlato späť do centra pozornosti investorov.

Je čas investovať do zlata?
Zdroj: Reuters

Globálni investori v období od 14. mája do 20. júna, v dôsledku napätia z obchodnej vojny medzi USA a Čínou, zvýšili svoje pozície vo fondoch obchodovaných na burze so zameraním na zlato o 4,3 miliardy dolárov. Zlato sa za ten čas zhodnotilo o viac ako sedem percent. Kladná výkonnosť vplyvom zvýšeného dopytu po zlate v časoch geopolitického napätia iba podčiarkuje jeho potenciálne využitie v investičnom portfóliu.


Dopyt po zlate
Záujem o zlato je rovnako starý ako samotná civilizácia, pričom prvé známe použitie kovu sa datuje do mladšej doby bronzovej. V súčasnosti dopyt po kove vytvárajú centrálne banky, investori, ale i klenotníci a komerčná sféra. Údaje Svetovej rady pre zlato z roku 2018 naznačujú, že 59 percent dopytu slúži na komerčné použitie, 26 percent pre investičné účely, zatiaľ čo ďalších 15 percent pochádzalo od centrálnych bánk. Z toho vyplýva, že viac ako 40 percent dopytu pochádza od investorov a špekulantov. To vytvára predpoklady pre prehnané pohyby zlata oboma smermi, ale i možnú odtrhnutosť ceny od ekonomických fundamentov.


Zlato pre zmiernenie rizika
Z historického hľadiska bolo zlato v priebehu trhových cyklov doplnkom tradičného portfólia akcií a dlhopisov, ktoré dokázalo zmierniť jeho riziko v dôsledku toho, že na jeho výnosy vplývajú iné faktory, než napríklad na akciové trhy. Zlato patrí medzi alternatívne doplnkové aktíva, a teda by v žiadnom prípade nemalo tvoriť jednu z najväčších pozícií vášho portfólia. Vzhľadom na jeho historický vývoj a vysokú volatilitu sa zlato javí skôr ako kandidát pre aktívne manažovanú zložku portfólia než pre dlhodobé pasívne držanie.


Rizikové faktory, ktoré je potrebné zvážiť
Pokiaľ ide o zlato, je potrebné vziať do úvahy okrem veľkosti výkyvov jeho ceny aj to, že rovnako ako iné komodity negeneruje žiadne peňažné toky, žiadne hospodárske výsledky, a, naopak, ešte si vyžaduje hradenie skladovacích nákladov. To ovplyvňuje výkonnosť zlata v dlhodobom horizonte, ktorá je nižšia ako pri akciách a dlhopisoch, pretože dividendy a výplaty kupónov sú rozhodujúcimi hnacími silami celkového výnosu tradičných aktív.


Rizikom pre cenu zlata

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.