Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.09.2019, 00:00

Je čas investovať do zlata?

Nedávny nárast geopolitického napätia a obavy z možného spomalenia rastu svetovej ekonomiky vrátili zlato späť do centra pozornosti investorov.

Je čas investovať do zlata?
Zdroj: Reuters

Globálni investori v období od 14. mája do 20. júna, v dôsledku napätia z obchodnej vojny medzi USA a Čínou, zvýšili svoje pozície vo fondoch obchodovaných na burze so zameraním na zlato o 4,3 miliardy dolárov. Zlato sa za ten čas zhodnotilo o viac ako sedem percent. Kladná výkonnosť vplyvom zvýšeného dopytu po zlate v časoch geopolitického napätia iba podčiarkuje jeho potenciálne využitie v investičnom portfóliu.


Dopyt po zlate
Záujem o zlato je rovnako starý ako samotná civilizácia, pričom prvé známe použitie kovu sa datuje do mladšej doby bronzovej. V súčasnosti dopyt po kove vytvárajú centrálne banky, investori, ale i klenotníci a komerčná sféra. Údaje Svetovej rady pre zlato z roku 2018 naznačujú, že 59 percent dopytu slúži na komerčné použitie, 26 percent pre investičné účely, zatiaľ čo ďalších 15 percent pochádzalo od centrálnych bánk. Z toho vyplýva, že viac ako 40 percent dopytu pochádza od investorov a špekulantov. To vytvára predpoklady pre prehnané pohyby zlata oboma smermi, ale i možnú odtrhnutosť ceny od ekonomických fundamentov.


Zlato pre zmiernenie rizika
Z historického hľadiska bolo zlato v priebehu trhových cyklov doplnkom tradičného portfólia akcií a dlhopisov, ktoré dokázalo zmierniť jeho riziko v dôsledku toho, že na jeho výnosy v

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.