Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.10.2019, 00:00

Trh práce v USA javí aj napriek najnižšej nezamestnanosti za takmer 50 rokov známky slabosti

V závere týždňa boli zverejnené údaje o nezamestnanosti v USA, ktoré dopadli zmiešane.

Trh práce v USA javí aj napriek najnižšej nezamestnanosti za takmer 50 rokov známky slabosti
Zdroj: Reuters

Nálada na akciových trhoch sa začiatkom minulého týždňa výrazne zhoršila po negatívnych dátach prieskumu nákupných manažérov z výrobného sektora. Tento indikátor klesol pod kontrakčnú hladinu 50 bodov, ktorá naznačuje, že manažéri očakávajú príchod recesie. Neskôr obavy ohľadom spomaľovania hospodárskeho rastu doplnili rovnaké dáta zo sektora služieb, ktoré síce nenaznačujú príchod recesie, ale taktiež sa zhoršili.

Kombinácia týchto faktorov viedla k poklesom na hlavných akciových trhoch po celom svete, pričom vzrástla pravdepodobnosť, že americká centrálna banka pristúpi k zníženiu úrokových sadzieb už na októbrovom zasadnutí o 25 bps. Do istej miery sa však zhoršovanie hospodárskej aktivity dalo očakávať, keďže obchodná vojna si vyberá na ostatných krajinách (Čína, eurozóna, Južná Kórea) už dlhšie svoju daň. Preto bolo len otázkou času, kedy sa začne zhoršovať aj stav americkej ekonomiky.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.