Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.10.2019, 17:29

"Zlaté ETF" majú za sebou rekordne dlhý prílev peňazí od finančnej krízy

Podľa Bloombergu sme aktuálne svedkami 17-dňového, rekordného postupného nárastu v príleve peňazí do zlata od finančnej krízy.

"Zlaté ETF" majú za sebou rekordne dlhý prílev peňazí od finančnej krízy
Zdroj: Reuters

Zlato, známe ako bezpečný prístav v neistých časoch alebo v časoch ekonomickej recesie, sa postupne stáva stredobodom záujmu. Investori sa v posledných mesiacoch prikláňajú k tomuto drahému kovu stále viac a viac.

Podľa Bloombergu sme aktuálne svedkami 17-dňového, rekordného postupného nárastu v príleve peňazí do zlata od finančnej krízy.

Ako ukazuje graf, podobný prílev kapitálu sme mohli zaregistrovať v roku 2016 a 2012. Graf znázorňuje počet za sebou idúcich dní prílevu kapitálu do zlatých ETF po roku 2009.

Zdroj: Bloomberg

​Poznámka: Dáta zobrazujú len prílev kapitálu, nie odlev

Zlato sa aktuálne obchoduje pri psychologickej úrovni 1500 USD a od januára narástlo o viac než 17 percent. Za posledných 17 dní jeho cena mierne klesala.

Investori vyhľadávajú tento „bezpečný prístav“ v čase, keď je monetárna politika ECB príliš uvoľnená a americká centrálna banka takisto pokračuje v tomto tempe. Navyše, obchodná vojna medzi USA a Čínou takisto hrá cene zlata do karát.

Uvidíme, ako sa bude vyvíjať vzťah medzi USA a EU, o pár mesiacov môže byť situácia diametrálne odlišná. Aj keď sa blíži k „deadline“ ohľadom brexitu a za posledné dni sa znižovala šanca o dohode, koncom tohto týždňa niektoré média uviedli, že by k dohode napokon mohlo dôjsť.

Ak by sa spomínajúce problémy nevyriešili, tak prílev kapitálu do zlata by mohol celkovo narastať. Pokiaľ sa však pozrieme na graf, tak z minulosti je málo pravdepodobné, že aktuálna séria bude pokračovať dlho (možno vôbec). Dôležité bude sledovať fundamenty.

Podľa Zerohedge, „zlaté ETF“ v septembri dosiahli prílev zo všetkých krajín 3,9 miliardy dolárov, čím sa zvýšila celková držba o 75,2 tony na 2 808 ton, najvyššej úrovni všetkých čias. Bude tento trend pokračovať alebo sa situácia ohľadom brexitu urovná a takisto uvidíme rozumnú obchodnú dohodu, čo by, logicky, zatlačilo na cenu zlata?

Komentár hlavného analytika TopForex Patrika Mackových

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.