Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.11.2019, 09:11

Pozor na eufóriu na akciových trhoch

Aj keď býky na akciovom trhu dostali, čo chceli, netreba zabúdať na viaceré riziká.

Pozor na eufóriu na akciových trhoch
Zdroj: Reuters

V predchádzajúcich komentároch som sa venoval dôvodom, prečo sa Donald Trump snažil vypumpovať akciový trh na „maximum“. Prezident USA celý čas vyzýval Fed, aby začal so znižovaním sadzieb na „podporu“ trhu a ekonomiky.

Pravdepodobne aj to bol jeden z dôvodov pre uvalenie viacerých ciel, ktoré by dotlačili Fed k uvoľneniu monetárnej politiky. Aj napriek Trumpovým tvrdeniam, že sa usiluje o čo najviac uvoľnenú politiku Fed-u, pričom tieto kroky stále obhajoval a Fed kritizoval, môžeme povedať, že svoj cieľ dosiahol.

Prezidentovi Trumpovi sa podarilo vytvoriť na Fed dostatočný tlak prostredníctvom spomínaných ciel a aktivitou na sociálnej sieti Twitter. Fed napokon skutočne začal so znižovaním sadzieb a s procesom, ktorý je podobný QE.

Bez týchto krokov je veľmi pravdepodobné, že by akciový trh nebol na aktuálnych maximách. Donald Trump požaduje obchodnú dohodu, nakoľko budúci rok sú v USA voľby. Zatiaľ neexistuje žiaden „trade deal“, iba pozitívne kroky v rokovaniach, na ktoré trh reaguje veľmi dobre.

90% zľava na predplatné

Získajte neobmedzený prístup k objektívnemu a nestrannému obsahu teraz len za 0,9 € na mesiac.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.