Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.11.2019, 11:17

Eurozóna v riziku: Slabí poskytovatelia úverov sú najzraniteľnejším segmentom

„Šedé“ banky profitujú na úkor tradičných poskytovateľov úverov, ktorí sú zaťažení reguláciami a následkami globálnej finančnej krízy.

Eurozóna v riziku: Slabí poskytovatelia úverov sú najzraniteľnejším segmentom
Zdroj: Reuters

Ultra nízke úrokové sadzby ECB oslabujú zisky bánk, podporujú rast úverov a „povzbudzujú“ nadmerný risk. Zraniteľné miesta v eurozóne sú preto už niekoľko rokov na vzostupe.

Keďže sadzby s vysokou pravdepodobnosťou ostanú v nasledujúcom desaťročí na nízkych úrovniach, môžeme byť do budúcnosti svedkami ďalších, nových deformácií.  Jedným z týchto fenoménov je rýchly rast „šedého“ bankovníctva.

Široké spektrum tradičných finančných inštitúcií od poisťovateľov po investičné fondy čelia konkurentom s voľnejšou reguláciou a úradom chýba právomoc regulovať mnohé z ich činností.

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.