Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2019, 12:30

Budú raz akcie bezrizikovým aktívom?

Pred pár dňami sa člen Európskej centrálnej banky vyjadril, že banka začne skupovať akcie, ak situácia bude ,,veľmi zlá.‘‘

Budú raz akcie bezrizikovým aktívom?
Zdroj: Reuters

Najčastejšie kladená otázka každého investora znie: ktorý nástroj mi prinesie najvyššie zhodnotenie v pomere k riziku? Európski analytici sa v snahe o jej zodpovedanie musia logicky „odpichnúť“ hlavne od makroekonomickej situácie európskej ekonomiky.

Pri pohľade na najviac využívaný predstihový indikátor- výrobný PMI index - je ekonomika eurozóny od februára tohto roku v kontrakcii. Hrubý domáci produkt v treťom kvartáli medziročne rástol o 1,3 percenta, čo je po očistení o infláciu iba 0,3 percenta.

Nezamestnanosť je hlboko pod dlhodobým priemerom na úrovni 7,5 percenta a priestor na ďalší pokles je v zásade vyčerpaný. Na druhej strane, akcie každým týždňom dosahujú nové maximá. Tento najdlhší ekonomický rast však na základe dát končí, neodvratne nasledovaný recesiou, ktorá očistí trhy.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.