Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2019, 12:30

Budú raz akcie bezrizikovým aktívom?

Pred pár dňami sa člen Európskej centrálnej banky vyjadril, že banka začne skupovať akcie, ak situácia bude ,,veľmi zlá.‘‘

Budú raz akcie bezrizikovým aktívom?
Zdroj: Reuters

Najčastejšie kladená otázka každého investora znie: ktorý nástroj mi prinesie najvyššie zhodnotenie v pomere k riziku? Európski analytici sa v snahe o jej zodpovedanie musia logicky „odpichnúť“ hlavne od makroekonomickej situácie európskej ekonomiky.

Pri pohľade na najviac využívaný predstihový indikátor- výrobný PMI index - je ekonomika eurozóny od februára tohto roku v kontrakcii. Hrubý domáci produkt v treťom kvartáli medziročne rástol o 1,3 percenta, čo je po očistení o infláciu iba 0,3 percenta.

Nezamestnanosť je hlboko pod dlhodobým priemerom na úrovni 7,5 percenta a priestor na ďalší pokles je v zásade vyčerpaný. Na druhej strane, akcie každým týždňom dosahujú nové maximá. Tento najdlhší ekonomický rast však na základe dát končí, neodvratne nasledovaný recesiou, ktorá očistí trhy.

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.