Sledujte nás na Instagrame
@hospodarske_novinyV Británii sa hlasy proti Európskej únii začali prvýkrát medzi odborníkmi aj v médiách ozývať už v 90. rokoch minulého storočia. Dokonca aj známy ekonóm Milton Friedman často predpovedal zlyhanie nielen európskej menovej únie, ale aj následné rozdelenie krajín únie.
Aj keď sa tak nestalo, od referenda v Británii tieto hlasy opäť silnejú. Prípad Británie však jasne ukazuje, že ekonomika na podobné trendy reaguje veľkým zneistením.
Rast preferencií protieurópskych strán je v krajinách ako Holandsko, Taliansko, Rakúsko a aj Slovensko výrazný. Najsilnejší je však vo Francúzsku, v ktorom má 56 percent občanov tendenciu „neveriť EÚ“.
Najväčšiu preferenciu voliť tieto strany majú nízkopríjmové skupiny s nižším vzdelaním, ktoré majú sklon ľahšie uveriť médiám. Na základe toho môžeme pozorovať výrazný nárast populistických strán, ktoré tieto protieurópske ideály hlásajú.
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 75% na dočítanie.
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Denný prehľad správ emailom
Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.
Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.