Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.12.2019, 11:47

Cena zlata sa mení v tesnej závislosti od vývoja rokovaní medzi Washingtonom a Pekingom

Zlato sa vrátilo k hornej hranici 30-dolárového pásma, v ktorom sa obchoduje posledné tri mesiace.

Cena zlata sa mení v tesnej závislosti od vývoja rokovaní medzi Washingtonom a Pekingom
Zdroj: Reuters

Zlato sa v uplynulých dňoch pokúšalo prelomiť 30-dolárové pásmo vytvorené v nedávnych mesiacoch. Ovplyvnili ho vyjadrenia z Pekingu a Washingtonu o vyhliadkach obchodnej dohody medzi dvoma veľmocami.

Takým bol napríklad nedávny komentár Donalda Trumpa, ktorý poprel urgentnosť dosiahnutia dohody. Povedal, že by bolo možné lepšie počkať s dohodou až do prezidentských volieb v novembri budúceho roku. Čínski predstavitelia sa zas ostro vyjadrili k nedávnemu hlasovaniu Senátu amerického Kongresu k ľudským právam v Hongkongu a v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang. USA za to zaplatia, zaznelo z úst čínskych predstaviteľov.

Finančné trhy na to reagovali poklesom akcií, výnosov dlhopisov a rastom ceny zlata. Investori sú už z takýchto náhlych obratov unavení. Situácia sa pritom do konca roka môže ešte viac zhoršiť. Koncom roka totiž už tradične klesá likvidita a rastie volatilita. Je za tým jednak potreba obchodníkov uzavrieť pred koncom roka svoje účtovníctvo, ako aj snaha zostať v týchto rýchlo sa meniacich časoch mimo trhu.

Vidíme to aj na obchode so zlatom. Futures obchody s ním klesli od októbra o jednu tretinu na 206 tisíc lotov. Obchodníci vyčkávajú, kým sa trh znova naštartuje smerom nahor. Ak k tomu dôjde cena zlata by mohla prelomiť hodnotu 1517 dolárov za uncu, kde sa nachádzala v októbri.

Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank

​Obchodníci, ktorí investujú do zlata prostredníctvom ETF fondov pritom znížili svoje stávky len o 1,5 percenta. Táto malá odchýlka nám potvrdzuje, že cena by nemala poklesnúť pod hranicu 1380 dolárov.

Podporným nástrojom by mohli byť aj ďalšie znižovanie sadzieb Fedu, ktoré sa očakáva v najbližších 12 mesiacoch. Nižšie sadzby by mali oslabiť americký dolár, čo prospieva zlatu.

Za pozornosť okrem toho stojí aj vzťah čínskeho juanu a zlata. Vidíme, že korelácia medzi týmito dvomi nástrojmi je na najvyššej úrovni od polovice roku 2016. Kurz juanu je dnes premenou závislou na vyhliadkach obchodnej politiky a zlato je stávka voči jeho poklesu.

Náš výhľad na cenu zlata v budúcom roku je na teda pozitívny. Vychádzame z týchto faktorov:
• Fed stratil kontrolu a bude znižovať sadzby rýchlejšie a viac ako sa dnes očakáva.
• Americký dolár sa nesie na poslednom záchvevu svoje sily.
• Naťahujúca sa obchodná vojna medzi USA a Čínou zvyšuje inflačné tlaky.
• Dopyt centrálnych bánk zostáva silný z viacerých dôvodom, napríklad kvôli snahe odpútať sa od dolára ako rezervnej meny.
• EFT fondy investujúce do zlata poskytujú jeho cene robustnú podporu.

Ole Hansen, komoditný analytik Saxo Bank

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.