Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.12.2019, 13:39

Vianočné nákupy sú po 30 rokoch výrazne dostupnejšie

Kým v roku 1989 stál vianočný nákup viac ako štvornásobok priemernej mzdy, dnes je to 62 percent.

Vianočné nákupy sú po 30 rokoch výrazne dostupnejšie
Zdroj: Dreamstime

Porovnanie nákladov domácností na vianočný nákup medzi rokmi 1989 a 2019 vyznieva výrazne v prospech tohtoročných už 30. Vianoc od zmeny politického systému v Československu.

Podľa spotrebiteľského koša, ktorý sme zostavili s analytikmi CETA (Centrum ekonomických a trhových analýz Praha), stál vianočný nákup v roku 1989 viac ako štvornásobok priemernej mzdy. Tento rok rovnaký sortiment vyjde rodinu na niečo viac ako polovicu priemernej mzdy.

Ceny sú dnes (s výnimkou elektroniky, ktorá bola v roku 1989 stále ťažko dostupným, luxusným tovarom) oveľa vyššie ako predtým. To isté však platí aj o mzdách. Analýza vychádza z vývoja nominálnej mzdy, ktorá sa za 30 rokov zdvihla na viac ako desaťnásobok.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.