Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.12.2019, 00:00

Poisťovne nesmú a musia zdražovať

Sektor poznačilo daňové zaťaženie, nové nároky i menej kvalitný kapitál.

Poisťovne nesmú a musia zdražovať
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

V porovnaní s bankami sú poisťovne trpaslíky, na Slovensku spravujú desaťnásobne menej aktív. V prvom polroku to bolo zhruba 8,5 miliardy eur. Sektor si v novembri pripomenul sté výročie pôsobenia na domácom trhu, no v médiách viac rezonuje jeho finančná pozícia.

Keď vtedajší minister Peter Kažimír menil sektorový odvod na daň a rozširoval pôsobnosť aj na staršie zmluvy, argumentoval, že k zvyšovaniu cien dôjsť nemusí.

Uviedol napríklad, že jednou z možností je, že „budú efektívnejšie, inovatívne a nebudú s daňou vydierať klienta a nevyberú ju od neho. Zaplatia ju zo svojich ziskov, za ktoré sa, jemne povedané – a to je holý fakt – nemusia hanbiť ani sťažovať.“ V skutočnosti však existuje viacero dôvodov, prečo bolo a aj bude zdražovanie očakávateľné.

Vysoká škodovosť
Nová daň, vo výške osem percent, ktorá vstúpila do platnosti v januári, sa nedala len tak schovať. Podľa NBS čistý zisk poistného sektora za prvý polrok 2019 medziročne klesol o 21 percent. A kombinovaný ukazovateľ zahŕňajúci škodovosť a ďalšie náklady bol pri neživotných zmluvách za rovnaké obdobie 89,3 percenta predpisu. Väčšina hráčov sa rozhodla preniesť záťaž na klientov, v zaslaných predpisoch bola daň jasne oddelená.

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.