Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.02.2020, 15:24

Tesla po výpredaji. Spustili ho obchodníci špekulujúci na pokles

Akcie výrobcu elektromobilov značky Tesla sú diplomaticky povedané nie veľmi predpovedateľným aktívom.

Tesla po výpredaji. Spustili ho obchodníci špekulujúci na pokles
Zdroj: Reuters

Akcie Tesly rýchlo rastú už niekoľko mesiacov. Ešte začiatkom decembra stáli 330 dolárov. V utorok sa už cena vyšplhala na trojnásobok. V priebehu tohto raketového rastu a po sérii negatívnych až špekulatívnych správ sa množstvo investorov rozhodlo akcie „shortovať“ – teda špekulovať na pokles ich ceny.

Začalo to ešte pri úrovniach 400 dolárov za akciu. V uplynulých dňoch potom došlo veľmi pravdepodobne k takzvanému short squeeze. V preklade to znamená skok v cene akcie, ktorý núti veľké množstvo investorov špekulujúcich na pokles uzatvoriť svoje pozície, čo spôsobuje veľké výkyvy v cenách akcií.

Je veľmi pravdepodobné, že výrazná volatilita a silný pokles ceny bude ešte pokračovať. Až v prípade že sa potvrdia informácie o produkčných úspechoch spoločnosti, o otvorení jej ďalších závodov vo svete a ďalšie podobne pozitívne správy, môžeme očakávať ďalšie zvýšenie cien.

Za rastom cien akcií Tesly v uplynulých mesiacoch stáli do istej miery práve dobré obchodné výsledky, ako aj pripravované otvorenie nových tovární v Číne a v Nemecku. Tu by sme mohli nájsť aspoň aké také rácio.

​Ostatné tlaky sú však čisto o investorskej psychike a ich akceptácii rizika. Nesmieme zabúdať na megalomanský spôsob prezentácie správ. Zakladateľ firmy Elon Musk je totiž osobne motivovaný na maximalizácii cien akcií.

Akcionári mu totiž ešte v roku 2018 odsúhlasili plán, podľa ktorého, keď trhová kapitalizácia spoločnosti prekoná isté míľniky, bude za to odmenený.

On sám totiž nepoberá štandardný plat, ale len odmeny v prípade nárastu trhovej hodnoty firmy. Teraz ho čaká najbližší prah kapitalizácie na hodnote 150 miliárd dolárov. Musk ju bude musieť nejaký čas udržať.

V utorok sa mu už na krátky čas podarilo sumu dotiahnuť na 158 miliard dolárov. Aktuálne je však už len na 128 miliardach dolárov. To je ďalším faktorom, ktorý by mali investori v strednom a dlhodobom horizonte pri predikcií ceny akcií brať do úvahy.

Martin Sklenář, analytik Saxo Bank

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.