Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.03.2020, 19:57

Fed spasí svet, len dolárov je málo

Centrálne banky si doláre dočasne požičajú bez toho, aby spôsobili na dlhopisovom trhu chaos predajmi za každú cenu.

Fed spasí svet, len dolárov je málo
Zdroj: Reuters

Pandemický prepad finančných trhov a hroziaca ekonomická katastrofa spôsobili zbesilý nárast globálneho dopytu po bezpečných aktívach. Retailoví investori totiž prepadli panike.

Aj tradične bezpečné investičné nástroje, akými sú dlhopisové podielové fondy, dnes strácajú bilióny. Len za prvé dva marcové týždne z dlhopisových fondov odtieklo viac ako 140 miliárd dolárov.

K tomu pripočítajme ďalších 43 miliárd dolárov z akciových fondov. Odlev investícií a hľadanie bezpečného prístavu investícií dokonale potvrdzuje dopyt po ultra konzervatívnych fondoch peňažného trhu, do ktorých pritieklo 235 miliárd dolárov a za cenu toho, že úroky sú na nule a správa peňazí uberie z ich hodnoty nejaké percentá.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.