Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.06.2020, 10:01

Nožnice medzi trhmi a reálnou ekonomikou sa roztvárajú

Prepojenie medzi finančnými trhmi a reálnou ekonomikou ilustruje nedávne oddelenie medzi prudko rastúcimi americkými akciovými trhmi.

Nožnice medzi trhmi a reálnou ekonomikou sa roztvárajú
Zdroj: Reuters

Po prudkom poklese vo februári a marci sa akciové trhy vrátili späť. V niektorých prípadoch vystúpali dokonca na úroveň blízko januárových maxím. Úverové rozpätia sa v rovnakom čase výrazne znížili, a to aj v prípade rizikovejších investícií.

Ako trhy avizujú v poslednom čase, zotavenie bude pravdepodobne krátke a bolestivé. Avšak s obrovskými neistotami týkajúcimi sa hospodárskeho výhľadu a investormi, ktorí sú veľmi citliví na vývoj v oblasti COVID-19, zostáva globálna ekonomika naďalej finančne zraniteľná.

Veľké nalievanie peňazí prinesie oživenie, aj keď pokles ekonomík je hlbší

Nedávny nárast ochoty riskovať na finančných trhoch v prostredí hospodárskej recesie a obrovského zástupu nezamestnaných aj vo vyspelých štátoch je bezpochyby nečakaný. Dnes tu máme zjavný rozpor medzi finančnými trhmi a hospodárskymi vyhliadkami.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.