Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.07.2020, 12:55

Druhá vlna COVID-19 nespôsobí pokles cien ropy

Existujú obavy, že opätovný pokles cien čierneho zlata by mohol nastať, ak by sa ekonomiky opäť začali uzatvárať.

Druhá vlna COVID-19 nespôsobí pokles cien ropy
Zdroj: Reuters

Zoskupenie krajín produkujúcich ropu OPEC + sa v priebehu tohto mesiaca dohodlo, že od budúceho mesiaca bude zmierňovať obmedzenia produkcie.

Rozhodnutie zoskupenia prichádza potom, ako sa globálna ekonomika pomaly prebúdza po globálnom ekonomickom šoku spôsobenom pandémiou koronavírusu.

Zoskupenie od mája obmedzuje produkciu o 9,7 milióna barelov za deň (bpd), čo je približne 10 percent celosvetovej ponuky, a to v dôsledku prudkého poklesu dopytu kvôli rozsiahlym blokáciám krajín.

Teraz však plánuje znížiť tieto obmedzenia len na 7,7 milióna bpd do decembra tohto roka.

Existujú však obavy, že opätovný pokles cien čierneho zlata by mohol nastať, ak by sa ekonomiky opäť začali uzatvárať, čím by dopyt po komodite rapídne klesol.

Keď OPEC + prvýkrát ohlásil plány na zníženie výroby o bezprecedentných 9,7 milióna barelov denne, vznikli rozsiahle pochybnosti o tom, či by ich členovia dodržiavali.

Tieto obavy sa odohrali počas prvého mesiaca znižovania, keď sa tieto plány podarilo dodržať na približne 74 percent.

Ak bude svetový dopyt po rope stále v priemere 10 percent pod úrovňou ako pred krízou a marže rafinérií ostanú naďalej stále slabé, nebude OPEC + netrpezlivo očakávať opakovanie sa aprílového fiaska.

Avšak veci sa môžu zmeniť do 30. novembra, keď bude mať OPEC + najbližšie plné zasadnutie. Doteraz sa však zdá, že výrobcovia ropy sa dostatočne poučili a nebudú bojovať proti trhovým fundamentom, ktoré by boli výrazne proti nim.

Komentár hlavného analytika CFD World Martina Krištoffa

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.