Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.08.2020, 20:19

Pokorenie rekordnej hranice zlatom je len začiatok. Kam až môže narásť?

Analytici spoločnosti Wells Fargo označili vzácny kov za „chameleóna.“

Pokorenie rekordnej hranice zlatom je len začiatok. Kam až môže narásť?
Zdroj: Reuters

Hodnota zlata v tomto roku vzrástla o viac ako 35 percent a prekonala tak rast z roku 2019 (18 percent).

Časť analytikov hovorí o bubline, ktorá skôr či neskôr hlučne spľasne, oponujú im názory o možnom náraste ceny zlata až na 15-tisíc dolárov za uncu.

Rastúce zlato podporuje aj slabnúci dolár

Analytici spoločnosti Wells Fargo označili vzácny kov za „chameleóna“, pretože príčiny jeho zhromažďovania medzi investormi sa v posledných rokoch neustále vyvíjajú a menia.

„Od roku 2016 do 2019 zlato úzko nasledovalo klesajúce globálne dlhodobé úrokové sadzby. Začiatkom roku 2020 sa zlatá rally pripojila k obavám z koronavírusu a globálnemu nadmernému tlačení peňazí,“ uvádza sa vo vyjadrení spoločnosti.

„Nedávno zlato prestalo byť v úzadí za dolárom, keď sa americký dolár stal jednou z najslabších mien našej planéty.“

Aký vývoj čaká zlato v ďalších mesiacoch a rokoch? Dolár sa prepadol o americké štátne dlhopisy, ktoré klesali na čerstvé minimá. Očakávania ďalších stimulačných opatrení pre pandemickú globálnu ekonomiku tento pokles podporovali.

,,Vzhľadom na to, že nízke sadzby a slabší dolár pravdepodobne pretrvajú, sme presvedčení, že ceny zlata budú aj naďalej stúpať," uviedol Warren Patterson, vedúci komoditnej stratégie ING. Ak prejde v USA demokratický stimul vo výške 3 biliónov dolárov, môže prísť k prelomeniu dôvery sveta vo fiškálne obmedzenia za svetovou rezervnou menou.

V súčasnosti sa zlato obchoduje za približne 2050 USD za uncu práve vďaka oslabovaniu dolára a z obáv z makroekonomickej neistoty a inflácie, ktoré podnecujú záujem účastníkov trhu o žltý kov. Zlato je všeobecne považované za poistenie proti zrýchľujúcemu sa rastu cien. Hlavným faktorom rastu bolo, že vyhliadky na ďalšie fiškálne stimuly tlačili zlato nahor.

Demokrati a republikáni sa zdajú byť bližšie k dohode o novom zákone o výdavkoch. To je však len jedna časť rovnice. Nadšenie pre kov a s ním súvisiaci rast ceny nezdieľajú niektorí investori, ktorí sa obávajú, že mimoriadne kroky centrálnych bánk na tlmenie ekonomických dopadov koronavírusu môžu v konečnom dôsledku vyvolať dlhotrvajúce inflačné tlaky. A tým pádom aj zásadné znehodnotenie meny.

Zdroj: Vlastné spracovanie

Cenné kovy v dynamike rastu jasne prekonali akciové indexy

Ako ukazuje grafe výkonnosti drahých kovov, bitcoinu a top indexov, ťažiari drahých kovov prekonali od prvých stimulov americkou centrálnou bankou v septembri 2019 v náraste akciové indexy NASDAQ a S&P 500. Ak bude doterajšie alokovanie zdrojov vďaka tlačeniu peňazí aj naďalej pokračovať, dynamika rastu zlata sa v dohľadnej dobe nezmení. Niektorí odborníci hovoria o prekročení psychologickej hranice 4 000 dolárov. Sú však odvážnejší vizionári. Najodvážnejšie sú vyjadrenia Jima Rickarda, ktorý sa zmienil, že v nasledujúcich piatich rokoch by sme mohli vidieť zlato až na hodnote 15 000 USD za uncu. Voči predikovanému rastu však hovoria iné argumenty a predikcia spľasnutia bubliny. Až vývoj v budúcnosti ukáže, ktoré predpovede sa aj reálne naplnia.

Komentár hlavného analytika ProfitLevel Lukáša Balogu

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.