Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.08.2008, 00:00

Gruzínske víno, ruský plyn a čo je to dočasnosť

Ruské noviny "Vrjemja Novostej" uštipačne poznamenali, že šéfka americkej diplomacie Condoleezza Rice a poľský prezident Lech Kaczyňski si po podpise zmluvy o antiraketovej základni určite pripili gruzínskym vínom a vraj Poliaci i Česi (za radar) sa tak môžu tešiť na odvetu - na priškrtené kohútiky s plynom...A vraj to bolo naschvál podpísané v predvečer výročného dňa obsadenia Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Dobrý postreh.
Len pozabudli dodať, že týždeň po podpísaní rusko-gruzínskeho prímeria zásadný ruský okupačný kontingent na výsostnom území Gruzínska zostáva bez viditeľné pohybu na sever, domov. Od minulého piatku sme teda začali znova odpočítavať jednotku dočasnosti.
V prípade hosťovania sovietskej armády v Československu dočasnosť mala hodnotu presne 22 rokov a desať mesiacov. A od podpísania zmluvy po odchod posledného vojaka (21.6.1991), to trvalo16 mesiacov. Mimochodom, aj vtedy sovietsky vyjednávač Ivan Abojmov pri vyjednávaní podmienok vydieral zastavením dodávok ropy... Uvidíme, na ako dlho nastavili v Kremli chronometer pre Gruzínsko. Ale bude to asi navždy, lebo Južné Osetsko a Abcházko už nikdy neopustí ruská vojenská čižma, opak je len sen. A tak až teraz sa konečne dozvieme, že ruská časová jednotka "dočasnosti" je "jeden furt" - teda navždy.
Aktuálna otázka v súvislosti s rusko-gruzínskym konfliktom by mala znieť: Máme radšej gruzínske víno alebo ruský zemný plyn? To prvé pozná málokto z nás (ale vraj je fantastické), tým druhým väčšina z nás varí, kúri. Čiže odpoveď by teda mala byť jasná. Lenže ja si myslím: nedajme sa donekonečna energeticky vydierať pánmi z Kremľa, začnime demonštratívne kupovať gruzínske víno a prestaňme kupovať ruský plyn. Ten nórsky alebo neruský z Kaspického mora horí rovnako ale podstatné je to, že smrdí oveľa menej, lebo nepáchne ruským vydieraním.

Peter Turčík, komentátor HN

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.