Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.12.2007, 00:00

Stopárov sprievodca po diaľnici D - 1

Prijatie zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá môže v jednom druhu sčítaných pozorovateľov vyvolávať dojem déja vu.

Napokon, ak pred niekoľkými dňami zákonodarcovia prijali zákon, ktorý je podľa viacerých ústavných právnikov v rozpore s ústavou, a ak sa výhradami k prijatej norme netajili ani ústavné kapacity súčasnej koalície (K. Tóthová a M. Mamojka), súčasní mocní iba posunuli svoje odhodlanie stavať diaľnice ešte ďalej, ako to urobili ich predchodcovia pri Žiline. Kým Rusko a spol. iba porušovali zákon (argumenty nájdete na www.vyvlastnenie.sk alebo v Podnete na podanie návrhu na začatie konania o súlade právnych predpisov, odoslanom právnikom M. Benedikom generálnemu prokurátorovi D. Trnkovi), momentálna koalícia si to prijatým zákonom rozdáva priamo s ústavou.

Déjˇ vu však siaha podstatne ďalej ako do roku 2004 - excelentný príklad poznajú milovníci sci-fi v jednom kultovom diele Douglasa Adamsa. Začiatok sa podobá príbehom viacerých slovenských rodín (Prešovčania Drutarovskí sú výnimkou) - hlavný hrdina Arthur Dent leží vo svojej záhrade na zemi pred žltým buldozérom, ktorý mu chce zbúrať dom, pretože stojí na mieste, kadiaľ povedie diaľničný obchvat. Arthur má smolu aj preto, že sa o výstavbe diaľnice dozvedel iba deň pred demoláciou - a nestihol tak vzniesť námietku v primeranej lehote. Dentova obrana, že onen oznam sa nachádzal v suteréne obecného úradu na dne zamknutej registračky v miestnosti zrušeného WC s nápisom na dverách "Pozor leopard!", pripomína uplatňovanie infozákona v niektorých inštitúciách - a snahu Ondreja Dostála získať zvukový záznam z odvolávania štátnych tajomníkov na prvom rokovaní prvej Ficovej vlády. Potiaľto je situácia viac či menej podobná domácim pomerom.

Adams však vidí svet zložitejšie, napokon, pohybuje sa po celej Galaxii. V ten istý deň, ako má Arthur Dent prísť o svoj dom, priblížila sa k planéte Zem demolačná flotila kozmických lodí Vogonov s jednoznačným zámerom - ako vyhlásil Prostetnik Vogon Jelc z Galaktického úradu pre plánovanie hyperpriestorovej dopravy, "plány na rozvoj okrajových oblastí Galaxie si vyžadujú vybudovanie novej hyperpriestorovej expresnej diaľnice, ktorá má viesť vašou slnečnou sústavou. Vaša planéta je, bohužiaľ, jedna z tých, ktoré sú určené na demoláciu," hovorí hlavný Vogon (a nielen čitatelia vidia, že podobnosť s Vážneho projektom nemusí byť celkom náhodná).

Bonus je určený hlavne Adamsovým fanúšikom, ktorí vedia, že zmysel pre humor nie je pre Vogonov vôbec typický. Aj keď nasledujúca Vogonova poznámka, že plány demolácie boli už 50 pozemských rokov vyvesené na miestnom plánovacom odbore na Alfa Centauri, čo sú iba štyri svetelné roky, hovorí aj o istom zmysle pre humor. Napríklad o kanadskom či čiernom.

Hovorí však aj o tom, že čo sa môže stať jednému, môže sa stať každému, alebo o možnosti (ak to teraz prejde beztrestne či bez odporu) vyhlásiť za verejný záujem nielen stavbu diaľnice smerom na východ.
Za Vogonovým dodatkom, že "ak sa neobťažujete zaujímať ani o miestne záležitosti, je to vaša chyba", nasledovali v Adamsovom kultovom Stopárovom sprievodcovi po Galaxii už len demolačné lúče a ticho vo vesmírnej prázdnote, kde bola predtým planéta Zem. A, samozrejme, odštartoval úžasný príbeh Arthura Denta a Forda Prefecta a depresívneho robota Marvina.
Do Košíc na Ústavný súd je to predsa len o niekoľko svetelných rokov bližšie. A mala by to byť jedna civilizácia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.