Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2008, 00:00

Americký štít sa blíži k Česku

Česká republika a Spojené štáty už mesiace rokujú o rámcovej dohode, ktorej hlavnou témou je rozmiestnenie protiraketových štítov Pentagonu. Prvá časť zmluvy by mala súvisieť s rozmiestnením radarov na území Česka, druhá by mala zahŕňať spoluprácu českých a amerických spoločností na výskume, rozvoji a rozmiestnení balistického raketového systému obrany a tretia časť by mala upevniť postavenie amerických síl na území Českej republiky.
Český minister zahraničia Karel Schwarzenberg vyhlásil na margo dohody: "Dúfame, že rokovania zakončíme už koncom jari 2008. Dokument by mal minimalizovať právne, obchodné a politické obmedzenia a vytvoriť priaznivé podmienky na uzatváranie nových vzťahov a kontaktov medzi českými a americkými vedcami a obchodníkmi."
České vyhlásenie, podané počas rokovaní v Prahe, na ktorých sa zúčastnil generálporučík Henry Obering, šéf americkej Agentúry pre protiraketovú obranu, a americkí a českí zostavovatelia zmluvy, obnovilo rokovanie novej poľskej vlády Donalda Tuska so Spojenými štátmi o umiestnení 10 protiraketových zariadení v Poľsku.
Poľsko žiada USA, aby vo veľkej miere podporili financovanie a modernizáciu poľského vzdušného obranného systému, možnosť zaobstarania si rakiet Patriot, ako aj hradenie výdavkov na udržiavanie a bezpečnosť základní pre rakety. Poľské požiadavky už posudzuje Pentagon. "Toto je o podpore našich amerických priateľov v modernizácii nášho vzdušného obranného systému," povedal Klich po dvoch dňoch rokovaní. Tuskova vláda zaujala oveľa ráznejší postoj ako bývalý konzervatívny premiér Jaroslav Kaczynski. Kaczynski nezlúčil rozvoj systému s americkou finančnou podporou.
To však nie je zo strany Poľska všetko. Premiér Tusk oznámil, že tento rok stiahne z Iraku zvyšných 900 vojakov. V tom istom čase posilní poľské jednotky v Afganistane. Podľa poľského ministerstva obrany má Varšava 1 200 vojakov v Afganistane a je pripravená vyslať ďalších 400, a to už veľmi skoro (február 2008).
Pentagon po opakovaných žiadostiach veliteľov NATO o doplnenie síl nedávno vyhlásil, že mimoriadne posilní spojenecké jednotky o 3 200 vojakov, ktorých väčšinu má tvoriť Námorná pechota. Tá zostane v Afganistane sedem mesiacov a doplní počet amerických síl na 30 000. Avšak predstavitelia amerického ministerstva obrany očakávajú adekvátnu reakciu ďalších spojencov z NATO.
"Pomoc našich spojencov budeme potrebovať buď v rozmiestňovaní jednotiek, alebo v zlúčení a preukázaní číselnej prevahy," informoval Geoff Morrell, tlačový tajomník Pentagonu. "Prinajmenšom dúfame, že dôkladne zvážia rozmiestňovanie jednotiek po odvolaní Námornej pechoty USA koncom tohto roka." Velitelia Medzinárodných bezpečnostných síl NATO v Afganistane v minulosti povedali, že požiadali o ďalších 7 500 vojakov na potlačenie povstalcov Talibanu a na pomoc pri výcviku nových afganských vojakov a policajných dôstojníkov, vyhlásil Morrell.
Poľskí diplomati oznámili, že nepredpokladajú rýchlu odpoveď Washingtonu na svoje finančné požiadavky v súvislosti s raketovou základňou. "Neponáhľame sa s uzatváraním dohody," povedal Tusk v interview. "Dúfame však, že podmienky zmluvy budú priaznivé."
No niektorí poľskí komentátori varovali vládu, že nesmie príliš zdôrazňovať pomoc, najmä ak chce modernizovať protivzdušnú obranu. Ak sa demokrati opäť dostanú do Bieleho domu a rokovania budú odložené na ďalšie funkčné obdobie, Poľsko nedosiahne nič, pretože demokrati sú oveľa menej entuziastickí podporovatelia protiraketového štítu než republikáni.
Česká republika predložila oveľa miernejšie požiadavky ako Poľsko. Chce, aby sa jej spoločnosti mohli podieľať na niektorých zmluvách o obrane a na rozvoji systému.
"Predvídam spoluprácu na dvoch základných úrovniach: výmena poznatkov a investícií, ktorá zahŕňa transfer určitých priemyselných činností do tejto krajiny," vyhlásil Martin Barták, zástupca českého ministra obrany.
Česká republika a Poľsko začali rokovania so Spojenými štátmi pred viac ako rokom, keď Washington požiadal obe vlády, aby zvážili rozmiestnenie radaru, respektíve základne. Táto požiadavka rozzúrila Rusko. Prezident Putin, neschopný presvedčiť Varšavu, Prahu alebo Washington, aby zmenili názor, odvolal minulý mesiac účasť Ruska v Zmluve o konvenčných ozbrojených silách v Európe.

Judy Dempsey

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.