Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.05.2008, 00:00

Euro, diskusia o ňom a slovenský ľadový hokej

Anton Marcinčin sa vo víkendovom vydaní HN zamyslel nad zbytočnosťou diskusie o tom, že skoré prijatie eura prináša riziká, no je šikovným krokom politického marketingu. Zrejme má pravdu, a debatovať o odchode už rozbehnutého vlaku nemá zmysel, no nebolo to vždy tak.
V septembri 2004, keď slovenská vláda stanovila termín prijatia eura na rok 2009, diskusia o rizikách a nákladoch takéhoto skorého vstupu do eurozóny takmer absentovala. Na preceňovanie výhod a na podceňovanie nákladov a rizík upozorňovali azda len hlasy z nestraníckych think-tankov. Narážali však na atmosféru vnímania eura ako "svätej kravy". Mnohí renomovaní analytici, hoci o negatívach určite vedeli, radšej o tejto téme verejne nehovorili.
Potom prišli parlamentné voľby a situácia sa zmenila.
Nová vláda si plán na prijatie eura osvojila. Paradoxne tak tí, ktorí o zavedení eura pred štyrmi rokmi rozhodli, dnes jeho náklady môžu využiť v politickom boji. Strata zábran hovoriť o rizikách eura však bola podmienená obrátením politickej karty a -- paradoxne -- tlakom zvonku namiesto toho, aby sme sa nad výhodami a nevýhodami včas seriózne zamysleli sami.
Na druhej strane však striktné konvergenčné kritériá vytvorili prirodzené mantinely pre fiškálnu politiku novej vlády, ktorej zámery boli vnímané, mierne povedané, ako rizikové z hľadiska rozpočtovej stability. Tí, ktorí ponáhľanie sa k euru od počiatku kritizovali, dnes musia uznať zásluhu kritérií z Maastrichtu a Paktu stability a rastu na tom, že Slovensko s najväčšou pravdepodobnosťou v blízkej budúcnosti predsa len dospeje k vyrovnanému rozpočtu.
No a nakoniec ten hokej. Slováci sa vždy radi porovnávajú s Čechmi -- ako teda budú vnímať situáciu, že eurom u nás budeme platiť omnoho skôr? spýtala sa ma pred pár dňami redaktorka agentúry AP. Okrem iného som odpovedal, že naši politici si túto "výhru" zrejme budú chcieť pripísať symbolicky, ako keby Slováci vyhrali nad Čechmi v hokeji.
Nie som odborníkom na zimné športy, navyše samotné porovnanie eura s hokejom (a vytrhnuté z kontextu) môže znieť komicky. Paralel na túto tému sa však dá nájsť viacero. Ani po zavedení eura napríklad nebude stačiť oslavovať minulé úspechy. Bude potrebné vynaložiť veľkú snahu, nielen aby sme stačili našim bratom z Česka dýchať na chrbát, ale aby nás v regionálnom rebríčku aktuálnej hospodárskej kondície nepredstihlo napríklad Maďarsko, ešte tento rok hrajúce v B-skupine. A podobne ako v hokeji, ani v hospodárskej politike by nás krátkodobé úspechy či neúspechy nemali odrádzať od ambicióznych cieľov -- po strate menovej suverenity by sa mali premietnuť najmä do opatrení pri znižovaní verejných výdavkov.

Martin Chren, riaditeľ Nadácie F. A. Hayeka

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.