Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.12.2010, 09:15

Tri mesiace ticha prerušil nečakaný rast nezamestnanosti

Piatkové obchodovanie sa na akciových "doskách" nieslo v očakávaniach vývoja nezamestnanosti z druhej strany Atlantiku.

Pozitívne správy v podobe zvyšujúcich sa maloobchodných predajov v eurozóne príjemne potešili, ich efekt však zanikol, keď trh zazrel evidentne horšie údaje o rastúcej nezamestnanosti v USA. Maloobchodné predaje v októbri síce vzrástli o 0.5 % (kons. 0.2 %), oproti poklesu -0.2 % zo septembra, nestačili však na kompenzáciu negatívnej vlny z druhej strany Atlantiku v podobe nečakaného rastu nezamestnanosti na úroveň 9.8 %.

Hlavný ukazovateľ trhu práce v USA tak po troch mesiacoch prerušil stagnujúci status (9.6 %) a nevyhovel ani očakávaniam analytikov, ktorí predpovedali ďalšie stagnovanie nezamestnanosti. Snaha európskych akciových indexov ukončiť týždeň v ziskových hodnotách tak hlavne kvôli údajom z USA vystačila „len“ na hodnoty rozptýlené okolo nuly.

Paneurópsky index Euro Stoxx 600 si zaknihoval miernu stratu -0.11 % a jeho hodnota tak klesla na úroveň 270.94 bodu. Svojim výkonom najviac presvedčil sektor IT (+1.23 %) a ako protipól pôsobil sektor zdravotníctva (-0.66 %). Ostrovný index FTSE 100 si odpísal miernych -0.39 %, ako jediný sektor rástol sektor materiálov (+0.1 %) na čele so spoločnosťou Fressnillo PLC (+3.98 %). Francúzsky CAC 40 sa ako jediný z hlavných európskych indexov ocitol nad nulou, ale ani to nie veľmi vysoko. Pripísal si prehliadnuteľných +0.09 %, ale sektor IT (+3.86 %) na čele s akciami spoločnosti z odvetvia polovodičov, Stmicroelectronics (+7.18 %), mierne zisky ignoroval. V Nemecku sa podobne ako vo Francúzsku darilo sektoru IT (+1.36 %) a spoločnosti Infineon (+2.8 %), sektor materiálov (-0.84 %) podal opačný výkon a dostal sa tak na koniec tabuľky mapujúcej výkonnosť. V druhej polovici minulého týždňa euro ako keby zabudlo na straty, v piatok si pripísalo +1.57 % a uzavrelo na hodnote 1.3417 EUR/USD. Zlato sa v piatok dostalo na svoje nové historické maximum, keď sa hodnota vzácnej komodity vyšplhala na 1415.7 dolára za trojskú uncu.

V USA sme mohli byť svedkami už spomínanej rastúcej nezamestnanosti, ale aj klesajúcich priemyselných objednávok, ktoré v októbri zaznamenali pokles o -0.9 % (kons. -1.2 %) oproti predchádzajúcemu rastu +2.1 % zo septembra. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň „ironicky“ v zelených číslach: Dow Jones +0.17 %, S&P 500 +0.26 %, Nasdaq +0.47 %.

Zoltán Csiba

analytik Capital Markets

 

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.