18.01.2011, 00:00

V službách žralokov

V službách žralokov

Stretnutie premiérky s Uhliarikom dopadlo úsmevne. Minister vraj vyvrátil všetky pochybnosti o zvýhodnení farmaceutickej firmy Pfizer a má plnú dôveru predsedníčky vlády. Tento záver neprekvapuje ani nepoburuje. Nadpráca ministra pre Pfizer nespadá do kategórie "hrdelných zločinov“, pre ktoré padajú hlavy...

Prekvapujúci je druhý záver stretnutia premiérky s ministrom. Radičová očakáva, že Uhliarik zreformuje a vyčistí zdravotníctvo tak, aby nebolo ovládané záujmami súkromných firiem. A to bude v prípade Uhliarika problém.

Uhliarikov profil totiž nie je politický, ale obchodný. Dokonca aj v jeho vlastnej strane o ňom mali pochybnosti - že by to mohol byť bábkový minister pod kontrolou Penty. Finančnej skupiny, ktorá má v zdravotníctve a vo farmaceutickom biznise silné postavenie...

Obavy z Uhliarikovho profilu sa pomerne rýchlo naplnili. Postaral sa o to sám Uhliarik - svojou pochybnou personálnou politikou. Kľúčové pozície v rezorte zdravotníctva obsadili ľudia, ktorí majú pôvod vo finančnej skupine Penta. Gajdoš, šéf Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostilosdťou, pracoval pre Pentu. Gajdošová, riaditeľka sekcie farmácie a liekovej politiky, prišla z poisťovne Dôvera (Penta). Rovnako ako Faktor, nový šéf Všeobecnej zdravotnej. Kažík, šéf odboru informatiky, takisto pracoval pre viaceré spoločnosti Penta... Náhoda? Nie. Obchod. Penta sa opäť naširoko rozkročila v zdravotníctve. Tentoraz s pomocou Uhliarika z KDH.

Predstava premiérky, že "lieková politika Uhliarika sa zásadne zmení“, je trochu naivná. Aj keď, nie celkom. Radičová asi tuší problémy. Dokazuje to tretí záver, ktorý spoločne zverejnili. Vyzývajú médiá, aby "nezavádzali a neznepokojovali občanov nepodloženými článkami“. Povedané rečou Uhliarika a Penty, vyzývajú médiá, aby nezavadzali.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.