Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.06.2021, 08:59

Akcie nahor, ocenenie nadol

Globálny hospodársky výhľad sa systematicky zlepšuje.

Akcie nahor, ocenenie nadol
Zdroj: TASR/AP

Aj keď výsledok posledného zasadnutia americkej centrálnej banky prekvapil finančné trhy, keď vyznel viac jastrabo v porovnaní s očakávaniami, nemyslíme si, že možný začiatok redukcie menovej akomodácie koncom tohto roka by mohol zastaviť akciovú rely.

Môže byť len prerušená korekciami, podobne ako minulý týždeň, z najrôznejších dôvodov od technických faktorov až po prílišné započítanie všetkých pozitívnych makrodát či firemných výsledkov do cien.

Globálny hospodársky výhľad sa totiž systematicky zlepšuje s tým, ako sa dostáva pod kontrolu koronavírus a prichádza k uvoľňovaniu lockdownov a otváraniu ekonomík.

Sentiment vo svetovej ekonomike je podľa JP Morgan PMI Composite indexu na 15-ročných maximách a v druhom a treťom kvartáli by mohla rásť približne sedempercentným anualizovaným tempom, keď ju potiahnu najmä rozvinuté ekonomiky vďaka rýchlejším vakcinačným programom, ako aj vysokým menovým a fiškálnym stimulom.

To by malo ovplyvniť aj pokračovanie nadpriemerného rastu firemných ziskov, ktorý dostane podporu z oživenia spotrebiteľského dopytu, ako aj z kapitálových výdavkov.

Z tejto perspektívy preto očakávame ultimatívne ďalší rast cien akcií pri pokračovaní rotácie od rastových a defenzívnych titulov smerom k cyklickým, ktoré by mali najviac profitovať z ekonomického oživenia, a smerom k hodnotovým, ktorým by nemal natoľko prekážať rast úrokových sadzieb pri vyššej inflácii.

Súčasne predpokladáme pokles valuácií, keď rely nebude vedieť držať tempo s rastom ziskov firemného sektora.

Stanislav Pánis, analytik J&T BANKY

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.