Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.03.2010, 16:16

Nenápadné Turecko veľa ukrýva

Negatívna obchodná nálada v úvode a závere týždňa nespôsobila na akciových trhoch žiadnu paniku a silný rast uprostred týždňa zabezpečil väčšine akciovým indexom aspoň mierne týždenné zisky.

Vo februári vzrástla inflácia v Eurozóne medzimesačne o 0.3 percenta a medziročne o 0.9 percenta. Úroková sadzba v USA ostala na úrovni 0.25 percenta a miera inflácie sa medzimesačne nezmenila.

Inflácia sa neustále drží na nízkej úrovni, čo nahráva dlhodobo nízkym úrokovým sadzbám ako v USA, tak aj v Európskej únii a podporuje rast HDP. Darilo sa najmä indexom juhovýchodnej Európy, rumunský index BET a turecký index ISE National 30 vzrástli o 5.1, resp. o 2.8 percenta. Maďarský index BUX skončil so ziskom 3 percent.

Zumtobel, rakúsky výrobca priemyselných svietidiel, oznámil 44 percentný pokles čistého zisku za prvých 9 mesiacov fiškálneho roka 2010. Úspora nákladov a reštrukturalizačné opatrenia nedokázali vykompenzovať menovú stratu, slabší dopyt a nižšie ceny. Tržby spoločnosti klesli o 8.1 percenta na 827.3 milióna eur.

Výhľad na najbližšie obdobie je mierne pozitívny, no investori akcie spoločnosti vypredávali. Akcie Zumtobel stratili 5.7 percenta a uzavreli na hodnote 15 eur. Morgan Stanley zvýšil odporúčanie pre turecké akcie na equal-weight. Turecký index sa vyznačuje vysokou likviditou a zároveň konkrétne správy zvyšujú na akciách ich volatilitu. Turecký BIM Birlesik Magazalar prekonal očakávania trhu a dosiahol za rok 2009 čistý zisk vo výške 212.9 miliónov tureckých lír, čo predstavuje oproti roku 2008 nárast až o 86 percent.

Spoločnosť prevádzkuje sieť diskontných supermarketov. Akcie spoločnosti prudko posilnili a uzavreli týždeň so ziskom 16.1 percenta na úrovni 79.5 tureckých lír. Očakávame, že predpokladané výpredaje na začiatku týždňa neskôr ustúpia a akciové trhy sa vrátia opäť k rastu. V tomto týždni bude v USA oznámený údaj o predaji nových domov, v Eurozóne sa očakáva, že nové priemyselné objednávky za január dosiahnu 2.2 percentný medzimesačný rast.

 Vladimír Gešperík

predseda predstavenstva Capital Markets

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.