Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2013, 00:02

Trhy čakajú na výsledkovú sezónu (komentár)

Pondelkový ekonomický kalendár nezostal nič dlžný svojej povesti a zíval prázdnotou.

Za zmienku stojí možno len Halifax index cien domov vo Veľkej Británii, ktorý rástol počas decembra už druhý mesiac po sebe a to aj napriek tomu že ostrovná ekonomika sa stále snaží dostať z recesie a tamojšia centrálna banka zúfalo podporuje slabnúce hospodárstvo. Tento krát rástol index o +1.3 %, pri predpoklade rastu len o +0.2 %. Spomenúť môžeme aj dôveru investorov v eurozóne, ktorá sa dostala na svoje rok a pol staré maximálne úrovne a dosiahla hodnotu -7 bodov. Analytici predpokladali zlepšenie na -13.7 bodov z úrovne -16.8 bodov.

Európske akciové indexy zaznamenali v pondelok korekciu, po výrazných ziskoch na začiatku roka. Seansu ukončili s nasledovnými intradennými stratami: DAX -0.56 %, CAC40 -0.68 %, FTSE100 -0.41 %. Celoeurópsky index Eurostoxx 600 si odpísal -0.4 % a uzavrel seansu na úrovni 286.63 bodov. Napriek tomu sa darí bankovým akciám, veď napríklad nemecká Deutsche Bank uzavrela na začiatku týždňa o +2.8 % vyššie, než na konci toho uplynulého. Akcie Erste bank vzrástli od začiatku roka o viac než 4 %. Je to spôsobené asi najvýznamnejšou správou včerajšieho obchodovania a síce, že nakoľko Bazilejský výbor pre bankový dohľad zmiernil požiadavky na kapitálovú primeranosť bánk. Takzvaný Basel III bude postupne zavádzaný až od roku 2015, po dobu viac než štyroch rokov, namiesto pôvodného plánu uplatnenia Basel III už do roku 2015. Banky tak dostanú priestor na využite svojich rezerv na poskytovanie úverov a tým podporu rastu svetovej ekonomiky.

Americké akciové benchmarky klesali podobne, ako tie európske, pretože začína výsledková sezóna a investori sú opatrní. Uzavreli nasledovne: DJIA -0.38 %, S&P 500 -0.031 % a Nasdaq -0.09 %.

Euro bolo takmer počas celého dňa voči doláru pod tlakom, keď sa dostalo na denné minimá 1.302 EURUSD, neskôr sa však dokázalo spamätať a do uzavretia amerického obchodovania vzrástlo zo svojich miním o +0.75 % na 1.3115 EURUSD.

Miroslav Blahušiak
Miroslav Blahušiak

analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.