Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.09.2012, 16:08

Cukor je ešte stále lacný. Využite to

Dopyt po sladkej komodite narastá. Svetovú produkciu však oslabili výrazné suchá.

Cukor
Pri pohľade na graf vývoja ceny cukru môžeme vidieť, že prudký prepad, ktorý od júla činil až -18.90 %, sa zastavil na začiatku septembra a po dvojitom dne, ktoré cena cukru vytvorila, by sme mohli zaznamenať výraznejší rast. Investori, ktorí otvorili svoje pozície na prelome augusta so septembrom, už teraz získali 3.56 % a tento zisk by sa mal v najbližšom období zvyšovať. Za týmto rastom ceny je hneď niekoľko faktorov, ktoré sme v predchádzajúcich obdobiach nepredpokladali, a očakávania iba o miernom pohybe smerom nahor boli prekonané:

1. dopyt po sladkej komodite začal narastať. Odhaduje sa, že dopyt by sa v budúcej „cukrovej“ sezóne mal zvýšiť až o + 5.8 %, keďže mnoho krajín sveta cíti, že cukor je aktuálne ešte stále lacný a plánujú sa tak predzásobiť. 200 dňový kĺzavý priemer ceny cukru sa pohybuje na úrovni 0.2264 dolára za libru.

2. svetová produkcia klesla o -0.9 % kvôli výrazne suchému letnému obdobiu, ktoré má na svedomí aj historické ceny pšenice, kukurice, či sóje. V prípade Indie ide dokonca o pokles produkcie o 2 mil. metrických ton a z prebytku 580 tis. ton sa India dostala do deficitu 900 tis. v tomto roku. Krajina tak nebude schopná pokrývať v plnej miere dopyt z Ázie.

3. nadpriemerné zásoby v Juhovýchodnej Ázií, najmä v Thajsku, či Číne, sa ukázali napokon ako nedostatočné na to, aby krajiny boli sebestačné a ešte aj exportovali nadmerné zásoby.

Východiskom z tejto situácie by mohol byť najväčší producent a zároveň aj najväčší exportér sveta Brazília. Tamojšia produkcia by sa totiž mohla mierne zvýšiť, z predošlých 31.3 mil. metrických ton na 31.8 mil. ton. Aspoň Brazília by tak mohla splniť žiadosti početných spracovateľov a distribútorov cukru.

Z technického hľadiska sa cena cukru pohybuje stále pod úrovňou 50 dňového kĺzavého priemeru, ku ktorému by mala v najbližších dňoch smerovať. Ak sa však svetový dopyt skutočne začne prudko zvyšovať, hranica 50 MA bude rýchlo prerazená a cukru sa tak otvorí priestor na rast až k úrovniam rezistencií, ktoré sú na grafoch vyznačené zelenými linkami. Ak sa však úroda cukru v Brazílii dostane nad úroveň 32-33 mil. metrických ton na konci zberu, cena zostane približne na aktuálnych úrovniach, pričom by sa ale nemala dostať pod úroveň pivotu.

Kľúčové technické hodnoty:

Úrovne rezistencie: 22.04 a 23.15

Úroveň supportu: 17.73

Stredná hodnota obratu (pivot): 19.18

Graf vývoja ceny cukru:

Ivor Lehoťan
Ivor Lehoťan

analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.