Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.01.2013, 00:10

Veštci z Wall Street a rok 2013 (komentár dňa)

Najväčšími optimistami sú Citigroup a Bank of America. Pesimizmus ovláda Wells Fargo.

Odhadnúť bodovú úroveň indexu SP500 k 31. decembru 2013 je jednou z pracovných náplní stratégov najväčších bankových domov z Wall Street.

Hodnotu indexu možno odvodiť od ziskov, ktoré budú schopné spoločnosti z indexu k 31.decembru schopné generovať. Dobrý analytický tím je toto číslo schopný odhadnúť pomerne presne v horizonte 6 až 9 mesiacov.

Oveľa komplikovanejšie je však odhadnúť parameter PE, takzvané price to earnings ratio, ktorým je agregovaný odhadovaný zisk spoločností z indexu SP500 násobený pri konečnom výpočte. Odhady stratégov sú zosumarizované v nasledujúcej tabuľke.

Najväčšími optimistami ohľadom vývoja akciových trhov k záveru roka 2010 sú Citigroup a Bank of America, ktoré v roku 2008 takmer zbankrotovali. Naopak najväčšími pesimistami sú UBS a Wells Fargo. Dlhodobo najúspešnejšia Goldman Sachs so svojím odhadom 1575 bodov je v strede.

Februárová dlhová brzda ako aj z decembra preložený fiškálny útes na február v kombinácii s dvoma politickými stranami v rámci, ktorej frakcie odmietajú kompromis, sú mixom, ktorý však tieto odhady tento rok výrazne komplikuje.

Praktické zastavenie rastu ziskovosti akcií spoločností z indexu SP500 na 100 dolároch limituje prirodzený tlak na rast indexu. Jediným zdrojom rastu indexu tak tento rok bude skôr rast pomerového ukazovateľa PE z dôvodu realokácie kapitálu zo strany inštitucionálnych investorov z dlhopisov s historicky extrémne nízkymi výnosmi do akciových titulov.

Inflačný cieľ Fedu 2,5 percenta tak naďalej podporuje z makroekonomického hľadiska akcie skôr menších spoločností, čo potvrdzuje svojím rastom a novými maximami index "SP600 Small Capov" takmer každý deň.

Vladimír Gešperík. Capital Markets
Vladimír Gešperík

predseda predstavenstva Capital Markets

www.forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.