Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.04.2012, 08:26

Pokojný víkend vystriedal pekelný pondelok

Úvodný deň nového týždňa priniesol tri veľké akvizície firiem v západnej Európe.

Najväčšiu pozornosť si vyslúžila spoločnosť Nestlé, ktorá kúpila divíziu dojčenskej výživy od firmy Pfizer za 11.9 mld. eur, následne ohlásil telekomunikačný gigant Vodafone Group kúpu spoločnosti Cable & Wireless Worldwide za 1.8 mld. eur a biofarmaceutická AstraZeneca prevzala firmu Ardea Biosciences za 1.3 mld. eur.

Momentálne má mnoho spoločností dostatok voľných finančných prostriedkov na nové akvizície, ktoré im môžu zabezpečiť ďalší. rast. Z makroekonomických ukazovateľov to boli indexy nákupných manažérov, ktoré rozbúrili pokojné vody na trhu. PMI v službách vo Francúzsku klesol na úroveň 46.4 bodu (celkovo v eurozóne na 47.9 bodu), PMI vo výrobe v Nemecku spadol na 46.3 bodu, čo je najnižšia hodnota od augusta 2009. Celkovo PMI vo výrobe klesol v rámci krajín používajúcich euro na 46 bodov, pričom prognózy neboli ani zďaleka také zlé.

Európske akciové indexy na dnešnú medvediu náladu zareagovali prudkým poklesom: FTSE 100 -2.34 %, CAC 40 -1.85 % a DAX 3.36 %. Rovnako v strate zakončil obchodovanie index Euro Stoxx 600, keď odpísal -2.34 % a zatvoril na úrovni 251.75.

Na posledné negatívne správy z Európy pozitívne reaguje americký dolár, ktorý by mal posilniť oproti všetkým 16 menám, s ktorými je najčastejšie obchodovaný. Od začiatku februára už stihol posilniť oproti 13 z nich. Hlavné akciové indexy v Spojených štátoch dnes tiež strácali, a to nasledovne: Dow Jones - 0.79 %, S&P 500 - 0.84 % a Nasdaq -1.00 %.

 

Ivor Lehoťan

junior analytik Capital Markets

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.