Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.11.2012, 07:21

Lepšie dáta potiahli trhy nahor (komentár)

Slovenský štátny sviatok na trhy rozhodne nevplýval a obchodovanie sa nieslo v pohodovom režime.

Mohli za to predovšetkým ekonomické údaje, ktoré vyšli pozitívne po celom svete. V noci to spustila Čína. PMI vo výrobe sa dostalo nad úroveň 50, čo je hranica oddeľujúca kontrakciu a rast ekonomiky. Dobré výsledky sme videli aj z Európy, švajčiarske maloobchodné tržby vzrástli medziročne o 5.4% pri konsenze 4.5%. Frank na to reagoval posilnením a dostáva sa znova bližšie k úrovni 1.20. Američania taktiež ponúkli spŕšku údajov, konkrétne dáta tvorby pracovných miest ADP, dôveru spotrebiteľov a výrobné PMIčka. Všetky dáta dnes vyšli nad očakávania trhu a investori sa tak hrnuli do nákupov akcií. Pred zajtrajšími kľúčovými dátami NFP sme tak videli zaujímavú rally, ktorá môže byť rýchlo vypredaná. Netreba zabúdať ani na budúco týždňové voľby prezidenta v USA, po nich môže market výraznejšie poklesnúť.

Zaujímavou správou z Európy bolo aj zníženie sadzieb v Česku. ČNB sa rozhodla znížiť hlavnú úrokovú sadzbu o 20 bps na historické minimum 0.05%. Nižšie to už však nepôjde a preto bude musieť ČNB pravdepodobne slovne alebo priamo intervenovať na trhu. Spolu s hlavnou sadzbou národná banka znížila aj depozitnú sadzbu na 0.05% a marginálnu (nazývanú lombardnú) sadzbu „cutli" na 0.5%. Česká koruna sa tak dostala pod predajný tlak, no straty boli limitované.

Priaznivá nálada vydržala celú európsku seansu a tri hlavných akciových indexov z Eurozóny zatvorilo v slušných ziskoch: CAC40 +1.35%, DAX30 +1.035%, IBEX35 +0.55%. Nadviazali na to aj americké parkety, tie sa tlačili nahor celý deň. Podarilo sa im taktiež zatvoriť v zelenom, aj napriek korekcii ku koncu seansy: SPX +1.09%, DJIA +1.04%, NAS +1.44%.

Peter Bukov

analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.