Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.09.2012, 08:14

Prepady vystriedal v Európe rast (trhový komentár)

Po neúspešnom pondelkovom obchodnom dni, keď prepadla väčšina svetových indexov, sa utorok niesol aspoň v Európe v znamení rastu.

Mali to na svedomí pozitívne makroekonomické dáta z USA, kde prišli veľmi dôležité fundamenty ohľadom spotrebiteľskej dôvery, ktoré prekonali očakávania analytikov a vzrástli na úroveň 70.3 b.p., pričom odhad bol na úrovni 61.3 b.p. Tieto výsledky v poobedňajších hodinách pozitívne naštartovali rast európskych akciových indexov.

Európske akciové indexy v utorok skončili po vzore paneurópskeho indexu EuroStoxx 600, ktorý rástol o +0.4 % a uzavrel na 275.78 bodu, v zelených číslach : DAX +0.16 %, CAC 40 +0.47%, FTSE 100 +0.36%, IBEX 35 +0.45%. Potvrdenie gréckeho problému priniesol grécky minister financií Christos Sturnaras, ktorý sa vyjadril, že helénska republika bude potrebovať navyše „len" 13 až 15 mld. eur v prípade, že veritelia poskytnú Grécku viac času na splnenie rozpočtových cieľov. Taktiež sa objavili správy, že privatizácia gréckeho majetku sa oneskorí, čo predstavuje ďalší z radu problémov vyskytujúcich sa v tejto juhoeurópskej krajine. Nie je vylúčené, že po týchto správach sa bude situácia okolo Grécka znova len zhoršovať. Neostáva nám nič iné, len naďalej veriť, že európski lídri vedia, čo majú robiť, aby udržali svetovú ekonomiku a trhy ako tak nad vodou.

V Španielsku emitovali pokladničné poukážky a podarilo sa im predať dlh v objeme 3.98 mld. eur, čo je takmer 100 %-né naplnenie cieľu, ktorý bol v rozmedzí 3-4 mld. EUR. Výnos 3-mesačných poukážok sa zdvihol z 0.946 % na 1.203 %, výnos zo 6-mesačných poukážok vzrástol na 2.213 %.

Hlavný menový pár sveta v utorok doobeda testoval a aj prekonal hranicu 1.29 EUR/USD a dosiahol denné minimá 1.2887 EUR/USD. Neskôr sa mu však straty podarilo vymazať a dosiahol maximum 1.297 EUR/USD

Zaujímavosťou je, že Maďarská centrálna banka podľa očakávaní znížila základnú úrokovú sadzbu o 25 bázickych bodov na 6.5 %. Po tomto vyhlásení menový pár EURHUF vzrástol o 0.45 %, pričom na záver obchodného dňa bol na úrovni 284.5 EURHUF. Podobné očakávania smerujú aj k Českej národnej banke, ktorá bude svoju hlavnú úrokovú sadzbu vyhlasovať vo štvrtok.

Americké akciové indexy uzavreli v červenom: DIJA -0.75 %, NASDAQ -1.36 %, S&P -1.05 % preto, že MMF by mal na budúci mesiac revidovať odhad globálneho ekonomického rastu opäť smerom nadol a tiež po vyjadreniach prezidenta Fed of Philadelphia Plossera, že nový program nákupu dlhopisov pravdepodobne nepodporí ekonomický rast.

František Bizovský
František Bizovský

analytik forexpro.sk

 

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.