Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.02.2013, 00:02

Akciové trhy sa nakopli (komentár)

V utorok zažili európske akciové trhy rally, ktorá sa preniesla aj za oceán.

Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters
Od rána začali trhy stúpať, pretože predpokladali pozitívne fundamenty. Predpoklady sa naplnili a potvrdili smer trhov. Nemecký ekonomický sentiment, zostavovaný agentúrou ZEW, dosiahol svoje takmer trojročné maximá. Aktuálna hodnota je na úrovni 48.2 bodov, pričom analytici odhadovali nárast iba na hodnotu 35.3 bodu. Pričom oproti minulému údaju je to nárast o 16.7 bodov. V utorok bol zverejnený aj ekonomický sentiment Eurozóny, ktorý vyšiel taktiež výrazne pozitívnejšie oproti odhadom, keď jeho súčasná hodnota je 42.4 bodov, oproti predpokladom na úrovni 35.5 bodov.

Tieto dva fundamenty by teda mohli potvrdiť výhľad Bundesbanky, že nemecké hospodárstvo porastie v tomto roku tempom 0.4 %. Je to síce malý rast, no stále je výrazne lepší údaj ako odhady ECB, ktorá predpokladá pokles ekonomiky celej Eurozóny o 0.3 %. Avšak Mario Draghi očakáva výrazné oživenie v druhom polroku tohto roka. Uvidíme, či nastane, keďže ekonomická rovnováha je stále krehká.

V utorok zverejnila Európska asociácia výrobcov automobilov, že predaj automobilov v januári klesol na najnižšiu úroveň za posledných 23 rokov. Registrácia nových vozidiel klesla medziročne o 8.7 %. Napriek týmto údajom európske parkety uzatvárali nasledovne: FTSE 100 +0.96 %, CAC 40 +1.88 %, DAX +1.62 %, IBEX 35 +1.44 %. Paneurópsky index EuroStoxx 600 si pripísal 1.13 % a uzatváral na hodnote 290.01 bodu.

Po pondelňajšom voľne v USA sa americké indexy rozhýbali smerom nahor. Boli taktiež ovplyvnené pozitívnou náladou na starom kontinente. Index S&P 500 vzrástol od začiatku roka o 7 % a niektorí investori predpokladajú ešte výraznejší rast. V utorok dokonca dosiahol svoje päť ročné maximá. Zo 400 spoločností obsiahnutých v indexe S&P 500, ktoré zverejnili svoje hospodárske výsledky, až 71 % prekonali odhadovaný zisk a 66 % firiem prekonali aj predajné odhady. Zaujímavosťou utorka bolo taktiež, že spoločnosť Google prekonala hranicu 800 USD za akciu. Americké akciové indexy uzatvárali nasledovne: Dow Jones +0.37 %, S&P 500 +0.71 %, NASDAQ +0.68 %.

František Bizovský

analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.