10.01.2013, 17:19

Na dlhopisoch periférie sa spustila nákupná horúčka

Dnes sme totiž videli nečakane silný dopyt po španielskej a talianskej aukcii dlhopisov.

Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

Dnes je od rána na trhoch pozitívna nálada, ktorá začala už v noci zverejnením dát čínskej obchodnej bilancie. Táto skončila za december vo vyššom prebytku hlavne na základe vyšších exportov, ktoré rástli medziročne o 14% vs. očakávania 5%. Už ráno sme tak mali pozitívnu reakciu na komoditných menách (hlavne AUD) a tiež na amerických akciách či rope. Hoci sme si mysleli, že dnešným headlinom mala byť tlačovka guvernéra ECB Draghiho, v skutočnosti už máme hlavné udalosti pravdepodobne za sebou.

Dnes sme totiž videli nečakane silný dopyt po španielskej a talianskej aukcii dlhopisov. Výnosy boli výrazne nižšie a predalo sa viac dlhopisov, ako bol plán. Výnosy španielskeho a talianskeho dlhu na krátkom konci klesajú o 11 – 12%, talianske sa blížia k 3-ročným minimám, španielske k 2-ročným minimám. Toto pravdepodobne nikto nečakal (hovorilo sa dokonca o možnom probléme z dôvodu vysokého objemu španielskej aukcie) a možno sa čoskoro dozvieme, čo primälo banky tak rýchlo skupovať periférny dlh.

Môžeme špekulovať nad slovami kancelárky Merkelovej, že Nemecko stráca konkurencieschopnosť na úkor periférie. Prílev kapitálu začína zvyšovať ceny nehnuteľností a cenu pracovnej sily Nemecka. Ratingová agentúra S&P dokonca povedala, že kríza v eurozóne bude čoskoro zažehnaná resp., že máme najhoršie za sebou. Pretože politici položili základné kamene riešení.

Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

Nuž, dobre sa takéto slová čítajú, ale ak budeme k sebe trochu úprimní, vieme, že to nie je pravda. Ekonomika je v recesii, MMF už vie, že sa k nižšiemu dlhu nepreškrtáme a v skutočnosti nikto nevie, čo by sa malo robiť ďalej. Teda – vedia to všetci, ale robiť to nechce nikto. Hovoríme o nutnom znížení životnej úrovne, pretože tá súčasná je nad pomery (udržiavaná rastúcim dlhom). Problém je však v tom, že situácia je trochu komplikovaná. Nie je možné len tak plošne znížiť životnú úroveň. Vplyvná a bohatá skupina obyvateľstva, ktorá prišla k svojim majetkom rôznymi pololegálnymi (alebo rovno nelegálnymi) spôsobmi cez verejný sektor alebo politiku sa tohto majetku samozrejme nechce vzdať. Ani si ho nenechá zdaniť, na to už máme predsa daňové raje. Napríklad taký Cyprus, ktorý práve žiada o pomoc. Táto vplyvná a bohatá skupina nepotrebuje nič vytvárať, stačí, že prerozdeľuje resp. dokáže ťažiť rentu cez lobby alebo diery v zákonoch. A nech sa príjmu akékoľvek opatrenia, oni už vedia, ako z nich vykľučkovať.

Potom tu máme strednú vrstvu, ktorá je tvorená menšími podnikateľmi, či ľuďmi, ktorí sa snažia zarobiť viac peňazí tým, že pracujú viac. Títo sú najviac zaťažení „konsolidáciou“, ktorá prináša vyššie dane a „blbú náladu“ spotrebiteľov, ktorí tak nechcú kupovať toľko, koľko predtým. Pretože nie je isté, čí budú mať prácu aj zajtra. Táto vrstva postupne mizne. No a potom tu máme najnižšiu vrstvu, ktorá chce prežiť a je čoraz viac frustrovaná z toho čo sa deje.

Prichádza o prácu, o sebaúctu (ak nedokáže uživiť rodinu) a aj dôveru v systém. Do tohto kokteilu si pripočítajme vysokú a rastúcu nezamestnanosť medzi mladými (v krajinách PIIGS 30 - 60% vo veku do 25 rokov) a máme tu veľmi nebezpečný koktail. Áno, v najbližšom čase pravdepodobne niekto nezbankrotuje, ale to neznamená, že problémy končia. Tým, že sme čakali problémy neodišli. Oni si počkali a budú väčšie, pretože stále nie sú vyriešené. Pred pár rokmi sa hovorilo, že finančná kríza končí a bude dobre. Lenže prišla kríza ekonomická a teraz dlhová. Ďalšie štádium bude kríza spoločnosti, kedy bude rásť napätie medzi tými ktorí majú, a tými, ktorí by tiež chceli mať. 

O 14:30 pred kamery predstúpil guvernér ECB Draghi, ktorý sa snažil trhy čo najdlhšie udržať vo viere, že všetko je v poriadku a ECB je pripravená. To sme už počuli a preto sa budú obchodníci sústrediť na to, či stále existujú vnútri ECB tlaky na znižovanie sadzieb (ako to bolo naposledy naznačené.)

Na amerických akciách vidíme ďalší deň vyčkávania, ako prvý silný suport je úroveň 200MA kde je zároveň suport 2-mesačného krátkodobého trendu na úrovni 1415. Ako zásadná rezistencia je úroveň 1470, ktorú akcie už nedokážu prekonať už od jesene. O fiškálnom útese USA sa zatiaľ nehovorí, avšak trh to nevníma zle, pretože pár týždňov času máme. Už koncom januára to však opäť bude téma č.1. Býci si preto budú chcieť užiť rastovú párty čo najdlhšie. Kým sa dá. 

Tomáš Plavec
Tomáš Plavec

analytik TRIM Broker

Obchodovanie s TRIM Broker

 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.