Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.01.2013, 08:46

Fed nekončí s nákupom dlhopisov. Dolár padá

Banka pokračuje v mesačnom nákupe cenných papierov v hodnote 85 miliárd dolárov.

Európske akcie v stredu zaznamenali najväčší pokles od začiatku tohto roka. Tento pokles spôsobila hlavne informácia, že americké HDP, očistené od inflácie, za posledný kvartál stratilo -0.1 %. Akcie v Európe nepotešila ani správa o poklese španielskeho HDP taktiež za posledný kvartál o -0.7 %, pričom odhady boli na úrovni -0.6 %.

Naopak včera sa uskutočnila aukcia talianskych 10-ročných dlhopisov, ktoré sa predávali s výnosom 4.17 %, čo predstavuje oproti minulej aukcii pokles o -0.31 %. Tento dobrý výsledok je spôsobený hlavne neustále silnejúcim eurom, čo vyhovuje hlavne južanským štátom elitného klubu eura.

Na tieto informácie reagovali európske akciové trhy červenými číslami. Paneurópsky index EuroStoxx 600 uzatváral na hodnote 288.63 bodu, predstavujúc pokles o -0.58 %. Zvyšné indexy na starom kontinente uzatvárali nasledovne: FTSE 100 -0.25 %, CAC 40 -0.54 %, DAX -0.47 %, IBEX 35 -0.82 %.

Na druhej strane Atlantiku pútalo pozornosť dvojdňové zasadnutie FEDu, ktoré sa včerajším dňom skončilo. Dozvedeli sme sa, že americká centrálna banka bude aj naďalej pokračovať v mesačnom nákupe cenných papierov v hodnote 85 mld. USD. Táto hodnota bola ponechaná z dôvodu pozastavenia rastu ekonomickej aktivity v posledných mesiacoch. Úvahy o možnom znížení, respektíve úplnom pozastavení programu výkupu dlhopisov sa tak v blízkej dobe rozplýva.

Šéf americkej centrálnej banky Ben Bernanke. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

Na tieto vyjadrenia opäť doplatil dolár, ktorý voči euru znova oslabil. Kráľovský menový pár EURUSD sa dokonca v stredu dostal nad psychologickú hranicu 1.35 bodov, ktorú si aj udržal. Na záver americkej seansy sa tento hlavný menový pár sveta pohyboval na úrovni 1.3565 bodov, čo je jeho najvyššia pozícia od decembra 2011.

V stredu sme sa taktiež dozvedeli, že americké firmy vytvorili až 192 000 nových pracovných miest, pričom odhad analytikov bol na úrovni len 164 000 nových miest. Tieto dáta prichádzajú dva dni pred zverejnením miery nezamestnanosti v USA , ktorá pravdepodobne ostane na nezmenenej úrovni 7.8 % a to hlavne kvôli spomaleniu americkej ekonomiky.

Na vyjadrenia FEDu reagovali americké akciové benchmarky poklesom a uzavreli nasledovne: Dow Jones -0.32 %, NASDAQ -0.36 %, S&P 500 -0.39 %.

František Bizovský, Katarína Čechová

analytici forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.