Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.02.2013, 00:01

Európske trhy klesli. Na vine je recesia a nová daň

Číslo -0,6 % je najhorší kvartálny výsledok eurozóny od pádu Lehman Brothers.

Dow Jones. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters
Včera sa vrcholní predstavitelia Európskej únie dohodli na spoločnom návrhu na zavedenie dane z finančných transakcií, pričom táto daň by mala byť účinná k 1. januáru 2014. K dohode sa zatiaľ pripojilo iba 11 krajín z európskej 27, no očakáva sa, že v krátkom čase sa pridá aj Holandsko. Daň by mala byť vo výške 0.1 % zo všetkých transakcií týkajúcich sa dlhopisov a akcií, derivátové transakcie budú zdaňované 0.01 %-nou daňou. Do rozpočtu regiónu by tak mohlo pritiecť každoročne až 30 miliárd eur.

Ďalej štatistický úrad eurozóny oznámil prvotný odhad rastu HDP za štvrtý kvartál uplynulého roka, ktorý je však výrazne vzdialený plusovým hodnotám. Číslo -0.6 % je najhorší kvartálny výsledok ekonomickej aktivity eurozóny od pádu Lehman Brothers.

Akciové indexy reagovali na obe správy poklesom a deň ukončili v červených číslach: FTSE 100 -0.50 %, CAC 40 -0.78 %, DAX -1.05 %, IBEX 35 -0.71 %. Širší akciový index EuroStoxx 50 stratil -0.81 %. Akciový index tvorený denníkom Frankfurter Allgemeine Zeitung, ktorý obsahuje 100 najvýznamnejších spoločností z Nemecka, sa dostal takmer na trojročné maximá, no po oznámení negatívneho výsledku sa prepadol o -0.89 %. Aj to ukazuje, že ani nemecké hospodárstvo samo o sebe nedokáže zázraky.

Pozitíva priniesla až americká seansa. Predovšetkým údaj o nových žiadostiach o dávku v nezamestnanosti vyznel prekvapivo pozitívne. V minulom týždni pribudlo „iba" 341 000 nových žiadostí, čo je o 20 000 menej, než bol konsenzus analytikov. Opäť sa tak začali objavovať reči o miernom oživení amerického trhu práce, ktorý však má pred sebou ešte dlhú cestu k vytúženým métam.

Zaujímavo vyznelo deň aj pre akcionárov spoločnosti Heinz, ktorá je známym producentom kečupu. Akcie (CFD) vyleteli ešte v predobchodnej fáze o 12 USD vyššie, než bola close cena 60 USD zo stredy. Dôvodom pätinového nárastu ceny akcií (CFD) bolo oznámenie Warrena Buffeta, ktorý spolu s fondom 3G Capital kúpi spoločnosť za 23 mld. USD, čo znamená, že za každú akciu zaplatí 72.5 USD.

Americké akciové indexy ukončili obchodný deň zmiešane: Dow Jones -0.07 % , S&P 500 +0.06 % a Nasdaq +0.06 %.

Ivor Lehoťan
Ivor Lehoťan

analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.