Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.02.2013, 00:02

Španielsko je na dobrej ceste (trhový komentár)

Európske parkety zaznamenali po nevýraznom začiatku týždňa slušné zisky.

Bolo to spôsobené hlavne prejavom prezidenta Európskej centrálnej banky, Maria Draghiho, ktorý vo svojom prejave povedal, že pozoruje známky návratu dôvery a stabilizácie ekonomiky v Eurozóne. Zdôraznil, že Španielsko je vďaka správnym opatreniam urobilo pokrok a je na dobrej ceste. Avšak dá sa predpokladať, že táto cesta bude ešte veľmi dlhá a nezaobíde sa bez ďalších opatrení. Ako nedávno spomenul pán Draghi, tak oživenie hospodárstva elitného klubu Eura nastane až v druhej polovici tohto roka. Do tejto doby sa však ešte môže všeličo zmeniť. Negatívom by bolo výraznejšie spomalenie motora celej Eurozóny, Nemecka.

Vo Veľkej Británii v utorok uverejnili jadrový index spotrebiteľských cien, ktorý stagnoval v súlade s odhadmi na úrovni 2.7 %. Taktiež inflácia maloobchodných cien vzrástla najrýchlejšie za posledných 9 mesiacov z 3.1 % na 3.3 %. Vyššia cenová hladina je spôsobená najmä zvyšovaním cien elektriny a plynu v poslednom období. Na základe týchto správ klesla libra voči doláru o 0.4 % smerom k šesťmesačnému minimu, na úrovni1.5573 USD. Celkovo tento rok poklesol menový pár GBPUSD už 4.1 %. Európske benchmarky  uzatvárali nasledovne: FTSE 100 +0.98 %, CAC 40 +0.99 %, DAX +0.35 %, IBEX 35 +1.93 %.

Kráľovský menový pár EURUSD dnes rástol po pozitívnych vyjadreniach prezidenta ECB. Euro si v utorok polepšilo voči doláru o 0.32 %, keď počas dňa dosiahol kurz až na hodnotu 1.3475 a na konci obchodného dňa bolo na hodnote 1.3448.

Na druhej strane Atlantiku pozitívne prekvapilo zverejnenie federálneho salda. Po prvý raz po 5 rokoch vláda zaznamenala pozitívne saldo, teda nadbytok, najmä vďaka zvýšeniu príjmov z daní. Vládne príjmy prevýšili výdavky o 2.9 miliárd USD, pričom sa predpokladalo prehĺbenie salda na hodnotu -4.6 miliardy USD. Tieto výsledky sa odrazili aj v raste akcií, ktoré uzavreli nasledovne: S&P 500 +0.16 %, DJIA +0.34, NASDAQ -0.17%

Katarína Čechová

analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.