Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.01.2013, 08:43

Z Nemecka prišli zlé správy (komentár)

Pondelkové výsledky európskych benchmarkov boli poznačené viacerými faktami.

Eurozóna opäť raz ukázala, že to s ňou nevyzerá príliš dobre. Nezamestnanosť v eurozóne, ako celku, dosiahla nové maximálne úrovne a to konkrétne 11.8 %, čo predstavuje niečo okolo 18.8 milióna ľudí bez práce. Na tomto čísle majú podiel predovšetkým mladí ľudia, ktorý si po ukončení štúdia nevedia nájsť prácu, pretože trendom je momentálne znižovanie počtu zamestnancov a tým šetrenie prevádzkových nákladov spoločností.

Negatívny dopad na utorkové obchodovanie mali aj správy od ekonomicky najsilnejšieho člena eurozóny Nemecka, kde tamojšie továrenské objednávky klesli o -1.8 %, čo je viac ako odhad analytikov -1.3 %. V predchádzajúcom období tieto objednávky rástli o +3.9 %. Nepriaznivo vyznieva aj nemecká obchodná bilancia, ktorá skončila s prebytkom len 14.6 miliárd EUR, pri predpoklade 15.4 miliárd eur. Bolo to spôsobené poklesom nemeckého vývozu o 3.4 %, pričom analytici odhadovali pokles len o -0.5 %. Nemecké firmy tak majú problém s realizáciou svojej produkcie v zahraničí. Európske akciové trhy tak dnes uzavreli nasledovne: DAX -0.48 %, CAC40 0.03 %, FTSE100 -0.18 %. Panaeurópsky index Eurostoxx 600, ktorým zahŕňa akcie 600 najväčších firiem v Európe, si odpísal -0.1 % a uzavrel seansu na úrovni 286.25 bodov.

Zaujímavosťami utorka tiež bolo, že záchranný fond ESM predal svoje prvé dlhopisy za 1,927 mld. EUR so záporným výnosom -0,0324 %. Pred uzavretím európskej seansy sa objavili informácie, podľa ktorých má ratingová agentúra Fitch, znížiť už čoskoro rating Francúzska. Tieto správy ale dementovala hovorkyňa ministerstva financií a označila ich za klamlivé. Problémy na strane výdavkov Francúzska, chce tamojší prezident Hollande riešiť aj obmedzením štátnej pomoci firmám o 10 mld. eur.

V Amerike sa začína výsledková sezóna v „after market“ hodinách, kedy už tradične, ako prvá zverejňuje svoje hospodárske spoločnosť Alcoa. Investori nie sú pred zverejňovaním výsledkov firiem za 4Q roku 2012 príliš optimistický, a preto americké benchmarky klesajú už druhý deň v rade: DJIA -0.41 %, S&P 500 -0.32 % a Nasdaq -0.23 %.

Miroslav Blahušiak
Miroslav Blahušiak

analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.