Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.01.2013, 09:36

Trhy sa vracajú na predkrízové úrovne (komentár)

Posledný deň týždňa znamenal pre európske akciové trhy výrazne oživenie.

Tieto indexy rástli už tretí deň po sebe a v piatok dosiahli svoje 23-mesačné maximá. Tento výrazný optimizmus investorov bol spôsobený pozitívnymi správami z Nemecka, keď index podnikateľskej klímy, zostavovaný inštitútom Ifo, vzrástol na najvyššiu úroveň za 2 a pol roka. Súčasná hodnota tohto indexu je 104.2 b.p., pričom odhady boli na úrovni 103.1 b.p.

Taktiež pod výrazný rast akciových trhov prispel aj fakt, že americký zákonodarcovia odložili rokovania o dlhovom strope na máj 2013, čo necháva dostatočne dlhý priestor na nájdenie spoločného konsenzu medzi republikánmi a demokratmi.

Nemenej dôležitou správou piatka boli vyjadrenia prezidenta ECB, Maria Draghiho, ktorý pri príležitosti svojho prejavu na Svetovom ekonomickom fóre v Davose uviedol, že pozitívna vlna na finančných trhoch sa dostáva do ekonomiky ako celku, ale eurozóna by mala zažiť oživenie až v druhej polovici tohto roka. Taktiež uviedol, že uvoľnená menová politika Európskej centrálnej banky bola pomocou Eurozóny v návrate k ďalšiemu rastu, ale neostalo veľa toho, čo treba urobiť. Aj na základe týchto správ ukončili európske parkety v zelených číslach: FTSE 100 +0.31 %, CAC 40 +0.69 %, DAX +1.42 %, IBEX 35 +0.50 %. Paneurópsky index EuroStoxx 600 uzatváral na hodnote 289.72 bodu, čo predstavuje nárast o 0.29 %.

Pozitívna nálada sa podpísala aj pod rast kráľovského menového páru EURUSD. Na záver obchodného dňa bol na úrovni 1.3461, čo predstavuje intradenný nárast o +0.61 %.

Na druhej strane Atlantiku sme boli svedkami taktiež pozitívnej nálady. Index S&P 500 dosiahol prvý krát od roku 2004 osem dňový rast. Taktiež je zaujímavé, že okolo 76 % zo 147 spoločností, obsiahnutých v indexe S&P 500, ktoré doteraz uverejnili svoje hospodárske výsledky, prekročili odhady ziskovosti. Hlavne kvôli týmto skutočnostiam uzatváral index S&P 500 obchodný deň na úrovni 1502.96 bodov, čo predstavuje nárast o +0.54 %. Táto hodnota nám naznačuje, že sa pomaličky vraciame na predkrízové úrovne. Zvyšné americké indexy uzatvárali nasledovne: DIJA +0.51 %, NASDAQ +0.62 %.

František Bizovský
František Bizovský

analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.