Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.10.2012, 00:01

Menový fond hral hlavnú rolu (trhový komentár)

Posledný obchodný deň týždňa by sa, nebyť štvrtku, ako vajce vajcu podobal strede a utorku.

Šéfka MMF Christine Lagardeová. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters
V týchto dňoch totiž vypustil MMF do sveta niekoľko negatívnych správ a dúfajme, že piatkový komentár bude na dlhšiu dobu posledný. V ňom totiž uvádza, že svetový rast ekonomiky nie je dostatočne rýchly na to, aby sa vďaka nemu podarilo dostať pod kontrolu nezamestnanosť. V Európe je nezamestnanosť na úrovni 11.4 %, v USA 7.8 %. To sú čísla na míle vzdialené ideálnemu stavu a podľa vyjadrení MMF by sme sa nemali dočkať výraznejšieho zlepšenia.

Lagardeová tak úplne znemožnila možnosť pokračovania štvrtkového rastu na európskych parketoch a znemožnila aj eventuálny rast po ďalšom pozitívnom údaji zo Spojených štátov. Predbežná spotrebiteľská klíma podľa Michiganskej univerzity sa dostala na úroveň 83.1 bodu, pričom analytici očakávali iba úroveň 78.1 bodu. Jedine priemyselný index Dow Jones sa prvýkrát pozrel do v tomto týždni nepoznaného zeleného teritória, no ostatné hlavné svetové indexy uzavreli v strate: Dow Jones +0.02 %, S&P 500 -0.37 %, Nasdaq -0.17 %, FTSE 100 -0.52 %, CAC 40 -0.59 %, DAX -0.56 % a IBEX 35 -0.84 %. Paneurópsky index EuroStoxx 600 zatvoril o -0.46 % nižšie, a to na úrovni 269.60 bodu.

Zaujímavosťou dňa je určite udelenie Nobelovej ceny za mier pre Európsku úniu. Rovnako zaujímavý je aj krok gréckej vlády, ktorá by mala uvoľniť limity na ťažbu zlata v krajine. Aktuálne je povolené vyťažiť iba 16 tisíc uncí za rok, do roku 2016 by sa však toto obmedzenie malo navýšiť až na 425 tisíc uncí. Tým by Grécko mohlo splatiť aspoň časť svojich záväzkov.

V piatok odštartovala výsledkovú sezónu amerických bánk JP Morgan, u ktorej sme mohli sledovať nárast čistého zisku o +34 % na úroveň 5.71 mld. USD. Tým predznamenala, že je zbytočné shortovať americký finančný sektor.

Ivor Lehoťan

analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.