Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.01.2013, 00:10

Hrozba rozpadu Slovenska (komentár dňa)

Fikcia. "Najlepším" riešením pre Gemer je tento rok "opustenie" Slovenskej republiky.

Rok 2011 a 2012 poznačila životy obyvateľstva Slovenska aj diskusia ekonómov, politikov o osude krajín PIGS v eurozóne. Vysoké vládne výdavky, nízka konkurencia schopnosť a produktivita, vysoká nezamestnanosť, veľká sociálna odkázanosť krajín PIGS v porovnaní s jadrom eurozóny boli hlavnými indikátormi pre nejedného experta označiť za jediné možné riešenie odchod krajín PIGS z eurozóny.

Obrovská snaha Bruselu, ECB, ako aj severu eurozóny ostala nepochopená a častokrát výrazne kritizovaná. Pritom na Slovensku máme viacero podobných regiónov s podobnými problémami. Nasledujúca tabuľka zobrazuje mieru nezamestnanosti v jednotlivých okresoch SR.

Extrémna nezamestnanosť nad 25 percent spája na juhu stredného Slovenska okresy Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava, ktoré sú súčasťou regiónu Gemeru. Tri národné parky Muránska Planina, Slovenský raj a Slovenský kras podobne ako prírodné krásy Grécka, HDP regiónu zatiaľ veľa úžitku neprinášajú.

A tak podobne ako extrémny návrhy pre krajiny PIGS opustiť eurozónu, "najlepším" riešením pre Gemer je tento rok "opustenie" Slovenskej republiky a zavedenie vlastnej meny. Výsledkom bude vyššia konkurencia v dôsledku devalvácie vlastnej meny, čo naštartuje ekonomický rast v regióne bez infraštruktúry, kapitálu a know-how. Technologické spoločnosti zo Silicon Valley sa len tak začnú hrnúť najmä, keď znížime v danom regióne dane na nulu, a aktivita miestnej vlády v danom regióne bude tak minimálna až vlastne nebude a trh si v danom regióne samozrejme poradí so všetkým.

Ak chce dnes niekto pochopiť aktivity Bruselu a ECB, mal by si predstaviť, čo by akákoľvek vláda SR robila v prípade aktivít smerujúcich k reálnemu osamostatneniu regiónu Gemer. R2 by sa začala stavať možno už tento rok. Dnes pritom stačí vláde do regiónu Gemer poslať len toľko eur, aby bol sociálny zmier v danom regióne. Pre Gemerčanov je dnes tiež pohodlnejšie zotrvanie v rámci Slovenskej republiky. Raz keď klesne miera nezamestnanosti v susediacich okresoch pod 10 percent, aj Gemer sa možno bude tešiť nezamestnanosti pod 15 percent.

Z pohľadu vlády z dlhodobého hľadiska je zotrvanie Gemeru v rámci jedného štátu strategicky nevyhnutné najmä, ak sa zamyslíme nad súčasnou situáciou v regióne Spiš, či Šariš a čo by mohlo nasledovať, ak by Gemer naozaj vo svojej snahe uspel.

Na záver by som rád uistil, že ide o absolútnu, úsmevnú a zjednodušenú fikciu a dané ekonomické súvislosti som použil, aby bežný čitateľ lepšie pochopil komplexnosť súvislostí, v ktorých dnes eurozóna existuje a akým výzvam a rizikám čelia jej jednotlivé časti.

Všetko dobré do nového roka...

Vladimír Gešperík. Capital Markets
Vladimír Gešperík

predseda predstavenstva Capital Markets

www.forexpro.sk

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.