Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2013, 08:25

Ministri chcú poslať eurokrízu do histórie

V centre pozornosti bol včera Barack Obama a rokovanie ministrov eurozóny.

Prvý obchodný deň týždňa obchodovanie prebiehalo bez účasti amerických parketov, keďže v Spojených štátoch bol štátny sviatok. Napriek tomu, sa médiá pozerali práve na Washington, kde prezident Barack Obama opäť skladal prísahu a zopakoval si tak inauguračný proces spred 4 rokov. Slávnosť vtedy sledovalo priamo pred Kapitolom až 1.8 mil. obyvateľov, včera sa pripravovali organizátori „len" na nápor 800 tis. ľudí.

Na Starom kontinente sa prvýkrát v novom roku stretli ministri financií eurozóny. Témou bola už tradične dlhová kríza a možnosti, ako ju čo najrýchlejšie poslať do histórie. Hovorilo sa predovšetkým o možnostiach využitia Európskeho stabilizačného mechanizmu, známeho ako euroval 2, na eventuálnu pomoc európskym bankám. Z celkovej kapacity by však mohlo byť využitých iba 100 mld. eur, keďže ESM vznikol pôvodne s jednoznačným úmyslom chrániť zadlžené krajiny. Ministri financií rokovali najmä o tom, ako by tento pôvodný zámer mohli „potichu" obísť. Menový pár EURUSD bol značne volatilný v reakcii na prichádzajúce správy z mítingu. Obchodný deň však ukončil nad úrovňou 1.33.

Európske akciové indexy ukončili seansu nasledovne: FTSE 100 +0.40 %, DAX +0.58 %, CAC 40 +0.53 %, IBEX 35 +0.57 %.

Na devízovom trhu sme zaznamenali okrem pohybu eurodolára pohyb na páre USDJPY, keď sa japonskému jenu podarilo odraziť sa z dvojročných miním z úrovne 90.22. Včera totiž začala svoj dvojdňový míting Bank of Japan, na konci ktorého sa očakáva rozšírenie kvantitatívneho uvoľňovania o ďalších 10 bln. JPY. Toto uvoľňovanie je však už v trhu započítané, a preto sme včera zaznamenali mierne posilnenie JPY. Úrovne z júna 2010 by však mali byť čoskoro prekonané a japonský jen by mal aj naďalej oslabovať. BOJ totiž múti vodu silnejšie, než americký FED, či naša ECB.

Ivor Lehoťan
Ivor Lehoťan

analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.