19.02.2013, 18:40

Nemecký optimizmus nepohol eurom (komentár)

Optimizmus nemeckých ekonómov prudko vzrástol, európskou menou to ale nepohlo.

Kamil Boros

Optimizmus nemeckých ekonómov rastie. ZEW index ukazujúci ich očakávania ohľadom vývoja nemeckej ekonomiky v najbližších šiestich mesiacoch prudko poskočil z 31,5. na 48,2b. (oč. 35,3b.), čo predstavuje najvyššiu úroveň od apríla 2010. Akciám v Európe do dodalo solídny impulz a o 16:00 sa paneurópsky index EuroStoxx50 obchoduje so ziskom 1,7 %. V zelenom sú aj americké akcie, širší americký index S&P 500 pozvoľna posúva nahor viac päťročné maximá a obchoduje sa s miernym ziskom 0,4 %.

Z nášho pohľadu ale ZEW index je potrebné brať z rezervou. A to z toho dôvodu, že po poklese nemeckého HDP vo štvrtom kvartáli o 0,6 %, ktorý bol najvyšším od prvého kvartálu 2009, by pre nemeckú ekonomiku nemal byť problémom dosiahnuť v blízkej budúcnosti lepší výsledok. Preto považujeme za lepšie indikátory vývoja ekonomiky indexy dôvery v podnikovej sfére, ktoré budú zverejnené koncom týždňa – vo štvrtok PMI a v piatok IFO, ktoré nám viac napovedia o stave najväčšej európskej ekonomiky.

Euru ale tento lepší než očakávaný výsledok nepomohol a aj naďalej sa pohybuje v pásme 1,33-1,34 dolára za euro, kam sa dostalo v uplynulom týždni. O 16:00 sa euro obchoduje na úrovni 1,3364. Pokiaľ ale ZEW budú nasledovať v pozitívnych prekvapeniach aj ďalšie dáta z ekonomiky eurozóny, tak má euro z nášho pohľadu priestor na to, aby sa vrátilo k rastu.

Vývoj EURUSD

Počas zajtrajšieho ranného obchodovania očakávame volatilnejšie obchodovanie na britskej libre. Británia zverejňuje januárovú zmenu počtu žiadateľov o podporu v nezamestnanosti (10:30; oč. – 5,3 tis.) a čo je ešte dôležitejšie tak Bank of England zverejňuje protokol zo svojho februárového zasadnutia (10:30). Vzhľadom na posledné vyjadrenia, že banka je pripravená v prípade potreby k ďalšiemu uvoľňovaniu, sa bude sledovať predovšetkým postoj jej členov k tejto téme. Protokol z posledného zasadnutia zverejní vo večerných hodinách aj americký FED (20:00). V ňom sa bude sledovať postoje jednotlivých členov k dĺžke trvania súčasného uvoľňovania, ktoré boli v protokolu z decembrového zasadnutia rôznorodé, a predovšetkým kratšie ako si trhy mysleli.

Kamil Boros
Kamil Boros

analytik spoločnosti X-Trade Brokers

Blog autora

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.