Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.01.2013, 00:10

Tikajúca bomba v Berlíne (komentár dňa)

Nemecko musí urýchlene nájsť spôsob, ako situáciu okolo svojho prebytku vyriešiť.

Veľa sa popísalo o "finančnej kríze" v Európe, menej o skutočných dôvodoch. Krajiny PIGS označené za pôvodcov krízy sa v nej ocitli najmä vďaka financovaniu bánk z Nemecka a Francúzka, pričom finančné prostriedky boli použité na spotrebu statkov aj z týchto krajín.

Keď sa v roku 1990 spojili západné a východné Nemecko, bol to historický moment. Od roku 1991 do roku 2001 sa obnova východného Nemecka prejavila na obchodnom prebytku Nemecka výrazným poklesom z viac ako 5 percent HDP v roku 1990 na nulu v rokoch 1991, 1992 a 1993.

Následne nemecký export ožil a dosiahol okolo roku 2000 úrovne spred zjednotenia. Nanešťastie, počas tohto medziobdobia sa 31.decembra 1998 určil výmenný kurz mien jednotlivých členov eurozóny k budúcej mene euru. Nemecká marka v tom období tak vďaka integračnému úsiliu východného a nemeckého Nemecka bola dočasne relatívne podhodnotená k iným menám.

Exponenciálny nárast prebytku Nemecka po zavedení eura v roku 2002 k 10 miliardám eur mesačne podhodnotenie marky pri vstupe iba potvrdzuje. V roku 2008 dosiahol v niektorých mesiacoch obchodný prebytok dokonca 20 miliárd eur mesačne.

Výraznú makroekonomickú nerovnováhu potvrdzuje tiež nemecký bežný účet, ktorý dnes dosahuje takmer 6 percent HDP. To už znamená pri takom veľkom HDP Nemecka výraznú nerovnováhu aj v celosvetom meradle, na čo začína poukazovať v posledných týždňoch aj Biely dom.

Zlou správou pre svetovú ekonomiku je, že tento prebytok nemecká priemyselná mašinéria dosahuje pri využití svojich kapacít iba na 81 percent a napriek tomu balansuje na pokraji recesie spolu s celou eurozónou.

Rusko, Saudská Arábia alebo Venezuela dosahujú prebytky vďaka exportu nerastných surovín najmä ropy. Nemecko, Japonsko a Južná Kórea ťažia skôr z exportu svojho rozvinutého priemyslu a relatívne nízkej spotrebe a vysokým úsporám.

Zdroj: wikipedia

A tak zatiaľ čo napätie v EÚ nateraz stíchlo, Berlín musí urýchlene nájsť spôsob, ako situáciu okolo svojho prebytku vyriešiť. Sťahovanie zlatých rezerv z New Yorku alebo Londýna medzi ne však určite nepatrí. Naopak zvýšenie vnútornej spotreby a výraznejší presun výroby do periférnych častí eurozóny áno. Ak k tomu nemeckí politici, bankári a priemyselníci čoskoro nepristúpia, posledným múrom chrániacim eurozónu do budúcna budú ešte výraznejšie fiškálne transfery v rámci nej, ktoré však určite nie sú tým najefektívnejším riešením.

Vladimír Gešperík. Capital Markets
Vladimír Gešperík

predseda predstavenstva Capital Markets

www.forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.