Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.12.2012, 00:08

Vo Washingtone stále nič nové (komentár)

Ako po minulé dni, aj v utorok trhy reagovali na všetky podnety ohľadne fiškálneho útesu.

  V Európe sa však točili veci opäť aj okolo Grécka. Ministri financií EÚ vyjadrili dôveru, že úspešné odkúpenie dlhopisov bude kľúčovým prvkom v obnovení úsilia zastaviť dlhovú krízu v krajinách, kde naplno prepukla. Grécko už v pondelok začalo s výkupom dlhopisov v hodnote 10 mld. EUR s dobou platnosti od roku 2023 až po rok 2024, pričom ponúklo vyššiu ako plánovanú cenu, aby zvýšilo dopyt. Včerajšia debata v Bruseli však zásadné posunutie sa vpred v riešení otázky bankového dohľadu nepriniesla a preto je na programe ďalší summit, tento krát 12. decembra. V Nemecku si terajšia kancelárka Angela Merkelová udržala stoličku predsedníčky CDU, keď na straníckom hlasovaní získala takmer 98 % hlasov, čo je historické maximum podpory pre Merkelovú. Taktiež získala mandát, aby videla svoju stranu do budúcoročných parlamentných volieb, ktoré budú jedným z kľúčových bodov roku 2013 pre celú Európu. Na tieto správy reagovali európske indexy nasledovne: EuroStoxx 600 +0.04 %, pričom uzavrel na hodnote 276.24 bodu, CAC 40 +0.29 %, FTSE 100 -0.12 %, DAX -0.13 %, IBEX 35 -0.03 %.

Na komoditných trhoch sme boli svedkami výrazného prepadu zlata až pod hranicu 1700 USD/oz. Zlato sa tak dostalo na svoje štvortýždňové minimá, za čo môže ďakovať neschopnosti amerických politikov dohodnúť sa na riešeniach rozpočtu na budúci rok. Intradenný pokles, po uzavretí amerických trhov, bol na úrovni -1.11 % a predávalo sa za 1696.95 USD/trójska unca.

Na americkom kontinente sa aj v utorok viedli rozhovory na odvrátenie automatických škrtov a zvyšovaniu daní. No súčasný stav rokovaní nenasvedčuje, že by sa Washington výraznejšie posunul k dohode. Prezident USA Barack Obama, sa ani teraz nepohol pri rokovaniach o zvýšení daňového zaťaženia pre najlepšie zarábajúcich Američanov, na ktorom si zakladá svoj boj proti pošmyknutiu sa z fiškálneho útesu. Avšak pre TV stanicu Bloomberg povedal, že je ochotný urobiť ďalšie škrty, aby dosiahol 100 % toho, čo chce. Americké akciové benchmarky ukončili včerajšie obchodovanie opäť v červenom: Dow Jones -0.11 %, S&P 500 -0.18 % a Nasdaq -0.20 %.

František Bizovský

analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.