Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.10.2012, 08:41

Google poslal trhy nadol (komentár)

Štvrtkový obchodný deň bol režírovaný pod taktovkou zverejňovaní makroekonomických dát a tiež výsledkov hospodárenia za tretí kvartál viacerých gigantov.

Investorov na západnej strane Atlantiku najviac zaujímalo zverejnenie údajov žiadostí o pomoc v nezamestnanosti, ktoré minulý týždeň prekvapili veľmi pozitívnymi výsledkami. Tie boli však neskôr zrevidované. Údaje zverejnené za tento týždeň také pozitívne neboli, keďže minulý týždeň si podalo žiadosti o dávky v nezamestnanosti viac Američanov než sa očakávalo. Štatistiky hovoria o 388 tisícoch oproti predpokladaným 367 tisíc. Štvrtkové makro dáta v USA taktiež priniesli zvýšenie priemyselného indexu v regióne Filadelfie nad očakávania, keď vzrástol o 5.7 bodu oproti predpokladom, ktoré smerovali k 1.3 bodu.

Akciové trhy v USA sa dnes vybrali červeným smerom prvýkrát po štyroch dňoch. Nadol ich poslala spoločnosť Google svojimi hospodárskymi výsledkami za tretí kvartál. Očakávania príjmov boli podľa analytikov 11.83 mld., no spoločnosť oznámila príjmy vo výške iba 11.33 mld. Akcie Google sa tak prepadli o vyše 10 % a nasledovalo pozastavenie obchodovania na cene 687.30 USD za akciu. Tesne pred záverom obchodného dňa bolo obchodovanie znova spustené a akcie aspoň z časti skorigovali straty. Americké benchmarky boli stiahnuté technológiami a zakončili deň nasledovne: S&P 500 -0.24 %, Dow Jones -0.05 %, NASDAQ -1.01 %.

Na starom kontinente bolo opäť raz počuť o Španielsku, keď výnosy 10- ročných dlhopisov krajiny poklesli o 12 bázických bodov na 5,35 %. Európske burzy štvrtkový obchodný deň poctili len minimálnymi ziskami. Najlepšie sa vyvíjal nemecký akciový index DAX, ktorý si pripísal ku koncu obchodného dňa +0.58 %, nasledovali ho ďalšie indexy starého kontinentu: francúzsky CAC40 +0.22 %, anglický FTSE100 +0.10 %, španielsky IBEX35 skončil v strate -0.34 %. Paneurópsky index Europe Stoxx 600 si pripísal 0.19 % a uzavrel včerajší obchodný deň na úrovni 276.18 bodu.

Japonská mena vo štvrtok oslabila voči väčšine hlavných svetových mien. Jen strácal najviac za posledné 2 mesiace v dôsledku špekulácii, že centrálna banka Japonska sa prikloní k ďalším monetárnym stimulom, čím klesol dopyt po jene.

Dávid Mézes
David Mézes

analytik forexpro.sk

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.