Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.09.2012, 00:01

Pondelok sa niesol v červenom (trhový komentár)

Začiatok týždňa v Európe odštartoval oslabením všetkých akciových indexov v regióne.

Francúzky index CAC 40 zatvoril o -0.78 % nižšie, lepšie dopadli nemecký DAX, ktorý odpísal iba -0.11 %, a tiež anglický index FTSE 100 so stratou -0.37 %. Paneuropský index EuroStoxx 600 stratil -0.34 % a uzavrel na úrovni 275.01 bodu. Základné európske benchmarky po minulotýždňových 15-mesačných maximách tak rezignovali od pripisovania ďalších rekordov.

Na druhej strane Atlantiku sme opäť sledovali pomaly tradičný scenár, keď tamojší akciový index Dow Jones v prvý obchodný deň týždňa klesá. Dow Jones poklesol 14. krát z posledných 15 týždňov, tentokrát o -0.30 %. Jeho dvaja „kolegovia" kopírovali vývoj z európskych parketov, a rovnako tak ukončili seansu v stratách: S&P 500 -0.39 %, Nasdaq -0.17 %.

V Spojených štátoch môžeme sledovať aj pretrvávajúci súdny spor medzi americkou investičnou bankou JP Morgan a bankou, ktorej krach spôsobil v roku 2008 hospodársku krízu- bankou Lehman Brothers. Tá svojím defaultom spôsobila dlhy vo výške 613 mld. USD a časť z tohto dlhu si nárokuje práve JP Morgan. Už 1. októbra by mala skrachovaná banka vyplatiť svojím dlžníkom druhú časť splátky, pričom sa odhaduje, že spomínaní dlžníci by mohli získať 18 centov za každý dolár do roku 2016. Banka však peniaze pravdepodobne nemá, a preto sa rozhodla znížiť svoje záväzky voči JP Morgan v objeme vyše 6.9 mld. USD aspoň o 2.2 mld. USD súdnou cestou. Banka argumentuje tým, že JP Morgan spôsobila jej krach, keďže požadovala príliš veľký kolaterál za svoje pôžičky.

Najsledovanejší menový pár EURUSD  pokračoval v raste, keď vytvoril nové dlhodobé maximum na úrovni 1.3172. V neskorších hodinách však nedokázal udržať smer a momentálne sa obchoduje na úrovni 1.3098. Zaujímavý štart zahájilo aj zlato, ktoré si na začiatku obchodovania udržalo zisky z minulého týždňa. V podvečerných hodinách však tiež začalo mierne oslabovať a časť ziskov skorigovalo. Ropa Brent zlacnela až o -3.08 %, keď cena za barel európskeho čierneho zlata poklesla na 113.09 USD.

Ivor Lehoťan

analytik Capital Markets

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.