28.07.2011, 00:03

Strop pre dlh je neúčinný nástroj

Strop pre dlh je možný zvyšovať neustále, tvrdí Juraj Karpiš zo spoločnosti INESS.

wall_street_USA_burza_s.jpg
Zdroj: Reuters

wall_street_USA_burza_s.jpg
Zdroj: Reuters
Aký dopad by to malo na USA, ak by sa politici do 2. augusta nedohodli?
Podľa mňa je veľmi pravdepodobné, že sa dohodnú. Ide totiž aj o ich platy a voličské hlasy, ktoré by okamžitým zastavením výdavkov štátu stratili.

Nebude sa podľa Vás podobný scenár v krátkom čase opakovať?
USA napriek údajnému ekonomickému rastu hospodária s obrovským deficitom. Na každý štátom minutý dolár si musia požičať viac ako 40 centov. Takáto diera vo verejných financiách sa dá zaplátať len radikálnym zvýšením daní v kombinácii so zásadnými škrtmi v sociálnom systéme, na ktoré však nie je americká spoločnosť podľa všetkého pripravená. Najpravdepodobnejším scenárom je preto monetizácia štátneho dlhu centrálnou bankou a jeho znehodnotenie vysokou infláciou.

Ako sa dá vyhnúť tomu, aby USA opäť nemuseli pristúpiť k zvyšovaniu dlhového stropu. Do akej výšky je vôbec možné ho zvyšovať?
Ako ukazuje história, dlhový strop je možné zvyšovať neustále. Od roku 1940 bol posunutý 90-krát. Ide preto o neúčinný nástroj kontroly rastu verejných výdavkov.

Čo by bolo pre americkú ekonomiku lepšie, zvýšenie daní či radikálne škrty?
Vzhľadom na to, že polovica dlhu je v rukách zahraničných subjektov, sa z hľadiska americkej ekonomiky ako celku najvýhodnejšie javí znehodnotenie dlhu vysokou infláciou alebo menovou reformou.

Juraja Karpiša, spoluzakladateľ Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS.
Juraj Karpiš

analytik INESS

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.