Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.02.2012, 11:30

Gréci to ani s drachmou nemusia mať vyhraté

Malo by sa Grécko vrátiť k svojej pôvodnej mene? Analytici odpovedali v ankete pre Finweb.

Aké výhody a nevýhody by malo pre Grécko znovuzavedenie drachmy?

Alexander Ač
Alexander Ač

Centrum výskumu globálnej zmeny AV ČR v Brne

"Medzi jednoznačné výhody návratu k národnej mene je odľahčenie od dlhového bremena vďaka možnosti vlastného tlačenia peňazí (ako v prípade USA, Veľkej Británie, alebo Japonska) a devalvácie meny. Znamenalo by to aj odbremenenie Grékov od vonkajších ekonomických a fiškálnych (rozpočtových) zásahov inštitúciami EÚ a MMF, a pravdepodobne by to znamenalo postupné rozbehnutie investícií do produktívneho ekonomického rastu. Medzi nesporné nevýhody patria veľmi vysoká inflácia s rizikom hyperinflácie, veľmi výrazný (avšak iba dočasný) únik kapitálu z krajiny, ktorý by viedol k ekonomickej depresii, a nárast rizika geopolitického napätia so susednými európskymi krajinami. Zdá sa, že Grécko tak má dve možnosti – dlhodobú ekonomickú stagnáciu až recesiu s nejasnými vyhliadkami, alebo krátkodobý prudký pokles ekonomickej aktivity, avšak bez dlhového bremena a s jasnejšími vyhliadkami do budúcna."

Juraj Karpiš
Juraj Karpiš

Iness

"Nemyslím si, že zavedenie drachmy je pre Grécko v súčasnosti výhodným krokom. Znehodnotenie novej drachmy môže znížiť reálne mzdy a zlepšiť konkurencieschopnosť tamojšej ekonomiky, no proti príliš optimistickým očakávaniam v tejto oblasti hovorí vysoká organizovanosť tamojšej pracovnej sily v pár odborových organizáciách, ktoré sú schopné okamžitých koordinovaných nátlakových akcií. Nasledujúc štrajky s požiadavkou na zvýšenie nominálnych miezd tak môžu pohltiť časť tohto efektu. Vystúpenie z eurozóny pripraví Grécko o podporu bankového systému zo strany ECB. Pravdepodobne dôjde ku bankovým prázdninám a vyvlastneniu časti úspor obyvateľstva podobne, ako k tomu došlo pred desaťročím v Argentíne. Grécku pomôže bankrot, radikálne zníženie verejných výdavkov, privatizácia, deregulácia a zásadné štrukturálne reformy. Že k ozdraveniu verejných financií môže dôjsť aj bez nutného znehodnotenia meny, ukazuje nedávny príklad pobaltských krajín."

Tomáš Porhajaš
Tomáš Porhajaš

Brevia finance

Výhody zavedenia drachmy:

1. Plná voľnosť centrálnej banky 
2. Väčšia konkurencieschopnosť (export)
3. Možný znovuobnovený rast ekonomiky skorej ako s eurom Nevýhody:      

Nevýhody:

1. Devalvácia meny (môže byť aj výhodou) 
2. Kolaps bankového systému 
3. Inflácia

Grécka drachma. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.