Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.10.2012, 08:29

Akcie poslala nahor Amerika (trhový komentár)

Do miernych ziskov sa finančný sektor dostal až potom, ako prišli z USA pozitívne makrodáta.

V posledných dňoch sa nad štátmi eurozóny a rovnako tak nad akciovými trhmi vznáša španielsky tieň. Ani streda nebola výnimkou, a preto až polovica z 18 akciových indexov v západnej Európe ukončila obchodovanie v stratách. Hlavné benchmarky ukončili seansu nasledovne: FTSE 100 +0.28 %, CAC 40 -0.24 %, DAX +0.22 % a španielsky IBEX 35 -0.51 %. Paneurópsky index EuroStoxx 600 odpísal -0.09 % a zatvoril na úrovni 271.37 bodu.

Dôvodom k značne volatilnému obchodovaniu je stála španielska tvrdohlavosť v otázke zahraničnej finančnej pomoci. Pritom minulý týždeň bol predstavený ďalší z radu viacerých úsporných balíčkov, ktoré sú nevyhnutné na to, aby krajina mohla o pomoc požiadať. Premiér Mariano Rajoy sa však už v utorok vyjadril, že pomoc sa nateraz odkladá. Pozitívnym signálom pre investorov bolo aspoň jemné zvýšenie indexu nákupných manažérov v službách v rámci eurozóny o +0.1 bodu na rovných 46.

Aspoň do miernych ziskov sa tak finančný sektor dostal až potom, ako prišli zo Spojených štátov pozitívne makrodáta. V septembri bolo v USA vytvorených 162 tis. nových pracovných miest mimo poľnohospodárstva, pričom prieskum ukazoval očakávania iba na úrovni 146 tis. Pozitívne prekvapil aj ISM index nákupných manažérov v nevýrobnej sfére, ktorý vzrástol z augustových 53.7 bodu na aktuálnych 55.1 bodu a takmer o celé 2 body prekonal odhady analytikov.

Reakciou na tieto správy bol, síce len mierny, ale predsa rast hlavných amerických akciových indexov: Dow Jones +0.09 %, S&P 500 +0.35 % a Nasdaq +0.49 %.

Hlavný menový pár sveta, EURUSD, osciloval počas stredy okolo úrovne 1.29, pričom na krátko sa dostal až na 1.2937 USD/EUR.

Ivor Lehoťan
Ivor Lehoťan

analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.