Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.02.2012, 08:17

"Úspešný" maratón v Bruseli zažehnal Grécku hrozbu

Na trhoch sa rozhodnutie o pôžičke Grécku odrazilo v skeptickom správaní investorov.

Nekonečne dlhé rokovania o novej pomoci pre Grécko počas pondelka priniesli definitívnu dohodu o poskytnutí v poradí druhého pomocného balíka pre dlhmi utrápenú krajinu. Na trhoch sa však toto rozhodnutie odrazilo v skeptickom správaní investorov, ktorí stihli prejaviť svoje obavy ohľadom nepostačujúceho efektu tohto záchranného kroku na vyriešenie dlhovej krízy v krajine.

Európske akciové indexy tak zaznamenali záporný vývoj a opustili svoje 6-mesačné maximá, keď paneurópsky index EuroStoxx 600, na čele s akciami z priemyselného (-1.03 %) a finančného (-0.68 %), zaznamenal pokles svojej hodnoty o -0.51 % na úroveň 266.78 bodov. Podobne klesala aj trojica hlavných európskych benchmarkov: FTSE 100 -0.29 %, CAC 40 -0.21 %, DAX -0.58 %.

Podľa prezidenta Euroskupiny, Jean-Claude Junckera, môžeme v blízkej budúcnosti očakávať navýšenie objemu finančných prostriedkov v záchrannom fonde eurozóny. Stabilizačný fond EFSF by mal v marci začať s predajom vlastných dlhopisov za účelom prefinancovania 130 miliardového balíku pre Grécko a ďalšej tranže záchranného balíčku pre Írsko. V rámci dnešnej aukcie EFSF predal 6-mesačné štátne pokladničné poukážky v objeme 1.99 mld. eur pri priemernom požadovanom výnose 0.1908 %. Pomer bid to cover bol 3.1.

V USA bol počas utorka zverejnený vývoj maloobchodných tržieb, ktoré v decembri klesli o -0.2 % po novembrovom raste o +0.3 %, čo naplnilo očakávania. Americké indexy ukončili deň zmiešane: Dow Jones +0.12 %, S&P 500 +0.07 % a Nasdaq -0.11 %. Za víťazov dňa môžeme jednoznačne vyhlásiť komodity. Ropa rástla po tom, ako svetlo sveta uzreli oficiálne správy, podľa ktorých Irán prestal svojou ropou zásobovať dve zo štyroch najväčších európskych ekonomík: Francúzsko a Spojené kráľovstvo. Irán pristúpil k ukončeniu dodávok v čase rastúceho tlaku v regióne ohľadom iránskeho jadrového programu, ktorý ceny ropy vyhnal na 9-mesačné maximum.

Cena ľahkej ropy WTI vzrástla počas utorka na 106.05 USD/barel, čiže o +2.36 %. Podobný, pozitívny vývoj si zaknihovali aj: Zlato (+1.41 %) na 1759.33 USD/o.z., striebro (+2.29 %) na 34.37 USD/o.z., Palladium (+2.22 %) a Platina (+2.48 %).

Zoltán Csiba

analytik Capital Markets

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.